Understanding ethnic stereotyping in hollywood movies
Hollywood filmlerinde ırksal sterotipleri anlamak
  1. Tez No: 370791
  2. Yazar: FAIZAN SULEMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN BÜKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Hollywood'un küresel ırklar üzerine büyük endüstriyel etkileri olmuş ve film araştırmalarında Amerikan akademik yazınlarında yer bulmuştur. Bu çalışmaların büyük bir çoğunluğu Amerikan filmleri ve Amerikan akademik yazınlarından oluşmaktadır. Fakat bu sadece Amerikan akademik yazınlarından ibaret olamaz. Ben tezimde diğer yazınlardan alıntılar yaparak sadece Amerikan bakış açısına sahip olmayan ve saygı değer eleştirileri aktararak konuyu ele almaya çalıştım. Eleştirel ırk teorisine göre ırk sosyo tarihsel bir yapı olarak ele alınır. Irkçılık ise yaşanılan tecribelerin bir kısmından ve ırksal sterotiplerin post ırksal kültürel yaşamların oluşmasıyla ortaya çıkar. Hollywood tarihsel olarak etnik değişimleri beyazları ekranda baskın göstererek ve bu sterotipleri açığa vurarak göstermiştir. Hollywood'un bu sterotiplemesini anlamak ve kritik analizle Hollywood'u incelemek bu tezin en önemli noktasıdır. Tez bu konuda olan anlayışı genişletmek amacıyla yazılmıştır ve farklı yazar ve film eleştirmenlerinin çalışmalarından faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
As Hollywood has had impact on the ideas of race globally and large output of the industry and American academic writing on issues of race in film studies; the large portion of this research is based on the American films and American academic writing. However its not just bound to American academics; I also quoted other authors in my thesis who are not American and considered respectful voices as critiques. According to critical race theory, race is considered to be socio-historical construction, yet racism remains a part of lived experience and racial stereotypes frequently occur even in an era of what we call post-racial cultural celebration. Throughout the history Hollywood is considered to be ethno-grapher; reinforcing the hegemony of whiteness onscreen by producing movies with stereotypical disclosures. It is the issue of Hollywood stereotyping that I wanted to understand in detail by pointing out methods through critical analysis of Hollywood films. The paper is written as an attempt to broaden the understanding in this regard. Therefore the paper recites the work of many authors and film critiques.