Understanding minority self-silencing: The case of Circassians in Türkiye
Azınlıkların kendini suskunlaştırmasını anlamak: Türkiye'deki Çerkesler örneği
- Tez No: 825842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU CİNGÖZ ULU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Sosyal psikoloji literatüründe bir ülkedeki çoğunluk ve azınlık ilişkileri her zaman ön planda olmuştur. Literatürde çalışmalar genellikle azınlıkların asimilasyonu ve entegrasyonu ile azınlıkların karşılaştıkları ayrımcılık algısına odaklanmıştır. Bu tez, azınlıkların kendini suskunlaştırmalarına odaklanmaktadır. Azınlıklar, güvensizlik, endişe ve korku nedeniyle travmatik deneyimlerini ve kolektif anılarını susturabilmektedir. Bu nedenle, gruplar arası bağlamlarda suskunluğu incelemek, çoğunluk ve azınlık ilişkilerini anlamak için yeni bir bakış açısı sağlayabilir. Bu amaçla, (1) ilişkileri korumak veya (2) ayrımcılıktan kaçınmak için bir şey söylemek (tepki vermek) istemek ancak sessiz kalmak ya da kimliğini gizlemek olarak tanımlanabilecek azınlıklarda kendini suskunlaştırma, Türkiye'deki azınlıklardan biri olan Çerkeslerde incelenmiştir. Azınlıkların kendini suskunlaştırmasını araştırmak için iki çalışma yürütülmüştür. İlk çalışma, nitel araştırma ile Türkiye'deki Çerkeslerin etnik kimlik, algılanan ayrımcılık ve kendi kendini susturma süreçlerine ışık tutmuştur. Çalışma 1'deki görüşmeler ve ilgili literatür temel alınarak bir azınlıklıklarda kendini suskunlaştırma ölçeği geliştirilmiştir. İkinci çalışma, geliştirilen ölçeğin faktör yapılarını ve azınlıklarda kendini suskunlaştırmanın yordayıcılarını test etmiştir. Azınlıklarda kendini suskunlaştırma ölçeği (1) etnik kimliğin sansürlenmesi ve (2) ayrımcılığa karşı kendini susturmayı içermektedir. Anadil bilgisi ve bireysel ayrımcılık, etnik kimliğin sansürlenmesini pozitif yönde yordamıştır. İleri yaşta ve muhafazakâr olmak ve algılanan kolektif ayrımcılık ayrımcılığa karşı kendini susturmayı pozitif yönde yordamaktadır. Aktivist kimlik ve Çerkes kimliğini benimseme ise hem etnik kimlik sansürünü hem de ayrımcılığa karşı kendini susturmayı negatif yönde yordamıştır. Sonuçlar, kendini susturma ve Çerkesler hakkındaki literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the social psychology literature, majority and minority relations in a country have always been prominent. In literature, studies have mainly focused on the assimilation and integration of minorities and the perceived discrimination minorities face. This dissertation focuses on the self-silencing of minorities. Minorities can silence traumatic experiences and collective memories because of insecurity, anxiety, and fear. Therefore, studying silence in intergroup contexts could provide a new perspective for understanding majority and minority relations. For this purpose, minority self-silencing, which can be defined as wanting to say something (reacting) but remaining silent or concealing the identity, (1) to protect relations, or (2) to avoid discrimination, is examined in one of the minorities in Türkiye, Circassians. Two studies were conducted to investigate minority self-silencing. The first study provided insight into ethnic identification, perceived discrimination, and self-silencing of Circassians in Türkiye with qualitative research. Based on the interviews from Study 1 and the relevant literature, a minority self-silencing scale was developed. The second study tested the factor structures of the developed scale and predictors of minority self-silencing. The minority self-silencing scale included (1) censorship of ethnic identity and (2) self-silencing to discrimination. Knowledge of the mother tongue and individual discrimination positively predicted censorship of ethnic identity. Being older and conservative and perceiving collective discrimination positively predicted self-silencing to discrimination. Activist identity and embracing Circassian identity negatively predicted both censorship of ethnic identity and self-silencing to discrimination. The results were discussed in light of the literature on self-silencing and Circassians.