İşverenin ödeme güçlüğüne düşmesi durumunda işçilik alacaklarının korunması
Protection of wage due to employer insolvency
  1. Tez No: 370805
  2. Yazar: YASEMİN GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ CAN TUNCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
İşverenin ödeme güçlüğü haline düşmesi, muaccel borçlarını ödeyemeyecek duruma düşmesi anlamına gelmektedir. İşverenin iflası, işverene karşı haciz uygulaması, iflasın ertelenmesi, konkordato ilan edilmesi gibi durumlar ödeme güçlüğüne düşüldüğünü gösterir. İşverenin ödeme güçlüğüne düşmesi durumunda ücretin korunması işçi açısından ekonomik ve sosyal yönden büyük önem taşımaktadır. Türk hukukunda işverenin ödeme güçlüğüne düşmesi durumunda ücretin korunmasına yönelik olarak imtiyaz sistemi ve garanti fonu sistemi ile bunların haricindeki yasal düzenlemeler mevcuttur. Biz bu çalışmamızda işverenin ödeme güçlüğüne düşmesi durumunda işçilik alacaklarının korunmasına yönelik yasal düzenlemeleri ele almış bulunmaktayız. Türk hukukunda işverenin ödeme güçlüğüne düşmesi durumunda işçilik alacaklarının korunmasına yönelik çalışmamız üç kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda alacak kavramı ve bununla bağlantılı olarak işçilik alacağının önemine değinilmiş, ikinci kısımda konuyla ilgili uluslararası sözleşmeler ve Avrupa ülkelerindeki yasal düzenlemeler, üçüncü kısımda ise ödeme güçlüğü kavramı, ödeme güçlüğüne düşülmesi durumunda işçilik alacaklarının korunmasına ilişkin yasal düzenlemeler ve bunun sınırları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Insolvency of employer is the statue of employers' unable to pay debts as they fall due the usual of course of business. Bankruptcy, levy of execution, posponement of bankruptcy and concordatum are legal status İndicates the employer's deficiency. By the virtue of social and economic importance, protection of wage is vital in the course of insolvency of employer.Because of that, privileged protection of wage, guarantee funds and other legal regulations enacted in the Turkish law. At this study which is composed of three parts, aimed to analyse legal arrangements of protected wage pending employer's insolvency. At the first part, it's defined legal terms and importance of protected wage. At the second part, it is mentioned about international conventions and EUropean regulations and finally explained the term of employer's insolvency and protection of wage and their enactments and limitations in the Turkish Law.