İşverenin prim ödeme yükümlülüğü
Employer's obligation to pay contributions
  1. Tez No: 72808
  2. Yazar: COŞKUN SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NAZIM SÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 401
Özet
ÖZET işverenin prim ödeme yükümlülüğü, sigortalı çalıştırmaya başlamakla doğmaktadır. Uygulamada ise, bir kısım işverenlerin, sigortalıları Kuruma bildirmemek veya primleri geç veyahut hiç ödememek yoluna başvurmaları, Kurumun mali yapısının zayıflamasına neden olmaktadır. Bu durumun önlenmesi açısından, mevzuatımızda yeterli sayılabilecek yaptırımlar yer almaktadır. İşverenin prim ödeme yükümlülüğünü ihlal etmesinin hukuki yaptırımlarının başında, Kurumun gecikme zammı uygulaması gelmektedir. Kurumun tahsil davası açma yetkisi de vardır. Ayrıca, Kuruma 6183 s.lı Kanun hükümlerinin tamamını uygulayabilme yetkisi tanındığından, cebren takip yolları kullanılarak, prim alacaklarının hızlı ve etkili biçimde tahsili mümkün olmaktadır. Öte yandan işverenin, çalıştırdığı sigortalıların belgelerini verme yükümlülüğünü ihlal ettiği, sigorta müfettişlerinin denetimlerinde fiilen veya kayden tespit edilirse, Kurumun 506 s.lı yasa m. 79 gereğince resen belge düzenleme ve primleri tahsil yetkisi doğmaktadır. Sigortalılar da, Kuruma bildirilmediklerini öğrendikleri takdirde, sigortalılıklarının hükmen tespitine yönelik olarak tespit davası açma hakkına sahiptir. Bundan başka, kurum müfettişlerinin işyerlerinde yapacakları incelemelerde, işverenin yeterli asgari işçilik bildiriminde bulunmadığını tespit ederlerse, 4792 s.lı K.m.6 uyarınca, asgari işçilik miktarı Kurumca resen saptanarak, eksik miktara ilişkin primlerin tahsili yoluna gidilecektir. İşverenin prim ödeme yükümlülüğünün cezai yaptırımı açısından, sigorta mevzuatımızda bir düzenleme yoktur. Bununla birlikte, söz konusu eylem, Türk Ceza Kanunu m.508'deki“Emniyeti Suiistimal”suçunun kalıbına uymaktadır. Primlerin ödenmesiyle ilgili diğer (yan) yükümlülüklerin ihlali, büyük ölçüde, idari para cezasının uygulanmasını gerektirmektedir. Ancak, bildirge ve bordro verme yükümlülüğünde, belirtilen belgelerin gerçeğe aykırı düzenlenmesi durumunda, işverenin bu eyleminin, Türk Ceza Kanunu m.345 açısından“Özel Evrakta Sahtekarlık”suçunun kapsamına girmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Employer's primary obligation is“to pay contributions”. Not paying the social security contributions, employers responsibility, generates the application of“deferral interest”. Increasing the rate of deferral interest has made this application effective nowadays. Social Security Administration can also proceed personal action and exercise the right of attachment execution pursuant to law no. 6483. Especially implementing the all articles of the law 6483 by the administration has provided the opportunity of collecting the contributions easily and rapidly. When the employer denies the one of the secondary obligation,“to give the list and payroll”administration has been able to collect the contribution on the basis of its own account. However, if the insured person (employee) learns that the documents related to him/her have not been presented to the administration, this person has right, within the time limit on demand, to proceed a“declaratory action”for the work that has been done but has not been declared. This law suit is to be proceed against both the employer and administration. If the inspectors established at the Administration employee made insured earning amount less than the criterion under law no 4792, the amount did not mentioned has been collect on the basis of its own account. Not paying the social security contributions is illegal in the Turkish Penal Code. It is also illegal to give forge list and payroll. On other obligations, it is possible to give fine in our legislation. Fine is effective method because of the rate is adjustment on the minimum wages.