Reklamdan kaçınma ve başkalarının varlığı
Advertising avoidance and the presence of others
- Tez No: 370804
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YESİM ULUSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada televizyon mecrasına yönelik reklamdan kaçınmayı etkileyen değişkenlerden biri olan başkalarının varlığı ve reklamdan kaçınma (davranışsal, mekanik, bilişsel) arasındaki ilişki araştırılmıştır. Televizyon izlerken reklamlar başladığında kişinin yanında bulunan ailesi, arkadaşı veya bir başkasının varlığı, o kişinin reklamdan kaçınmasına neden olmaktadır. Reklamdan kaçınan kişi davranışsal, mekanik veya bilişsel yollardan biri ile kaçınma eyleminde bulunmaktadır. Çalışmada veri toplama yöntemi olarak yüz yüze anket kullanılmış ve İstanbul'da kolayda örnekleme yöntemi ile 412 kişiye uygulanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiki değerlendirmesinde veri girişi için SPSS programı kullanılmış ve değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek üzere korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Çalışmada kullanılan bağımsız değişken başkalarının varlığı; bağımlı değişken ise reklamdan kaçınmadır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, reklamdan kaçınma ve başkalarının varlığı arasında pozitif anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Ayrıca başkalarının varlığı ve davranışsal reklamdan kaçınma, mekanik reklamdan kaçınma ve bilişsel reklamdan kaçınma arasında da ayrı ayrı pozitif anlamlı bir sonuç olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between advertising avoidance and one of the antecedents of advertising avoidance which is the presence of others in television. Family, friends or the presence of others may causes advertising avoidance during the commercials. The person may avoids behavioral, mechanical or cognitive. The data collected by face to face survey method and reached 412 person with convenience sample method in Istanbul. In order to have a statistical evaluation the datas were analyzed with SPSS program and used correlation and regression analysis to examine the relationship between the variables. In the study the independent variable is the presence of others and the dependent variable is advertising avoidance. According to the results obtained from the study is that there is a positive relationship between advertising avoidance and the presence of others. Besides, there is a positive relationship between the presence of others and respectively behavioral avoidance, mechanical avoidance and cognitive avoidance.