Sustainable waste management in Middle East Technical University - Northern Cyprus Campus
Sürdürülebilir atık yönetim sistemi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampusu
- Tez No: 370817
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERTUĞ AKINTUĞ, PROF. DR. GÜLEN GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü-Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Birçok ülkede olduğu gibi, katı atıklardan oluşan çevre problemleri Kuzey Kıbrıs'ta da büyük bir sorun haline gelmiştir. Ülkede ve kampuste farkındalığı artırmak amacıyla, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampusu atık yönetim planı uygulamak istemektedir. Sürdürülebilir bir atık yönetim programı için, öncelikle atık kompozisyonu tanımlanmalıdır. Atık kompozisyonunun mevcut durumunu tanımlamak amacıyla, katı atık karakterizasyonu ve miktarı ölçülmüştür. 2012-13 akademik yılı, atık kompozisyon analizi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen katı atık miktarı kampusun belli bölgelerinden belli oranlarda gelen atıklara göre değerlendirilmiştir. Mevsimsel değişiklikleri tanımlamak amacıyla, atık kompozisyon analizi güz, bahar ve yaz dönemlerinde yapılmıştır. Statistik analizlerinin gösterdiği sonuçlara gore mevsimsel atıklar istatistiksel olarak önemli değildir. Ayrıca, sonuçlar göstermektedir ki organik atıklar en fazla atık miktarı oluşturan kategoridir ve atık kompozisyonu bölgeden bölgeye değişmektedir. Sonuçlar göstermektedir ki toplam kampus atıklarının %37'si geridönüştürülebilir, %34'ü ise kompostlanabilir potansiyeldedir. Günde ortalama bir ton atık çıkan kampusta en fazla atık miktarı yurtlardan ve lojmanlardan çıkmaktadır. Ortaya çıkan atık kompozisyonu sonuçlarına gore ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu için bir atık yönetim planı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
As in most of the countries, environmental problems caused by solid waste are becoming major issue in North Cyprus. In order to create awareness about the problem of solid waste in the area of the campus and the country, the Northern Cyprus Campus of the Middle East Technical University interested in implementing a solid waste management program in the campus. To be able to develop a sustainable waste management program, the composition of the waste must be identified first. In order to identify the current situation of the waste composition, the solid waste characterization and quantity was measured. During 2012-13 academic year, the waste composition analysis was performed in the campus. The solid waste data are obtained by evaluating the certain ratio of the solid waste coming from different areas of the campus. In order to identify the seasonal differences, the waste composition studies were made during fall, spring, and summer semesters. The result of statistical analysis shows that there is no statistical difference in the seasonal solid waste composition. Also, the results reveal that the organic waste has the highest solid waste amount in the campus and the waste composition varies from area to area. The results provide that the recyclable and compostable potential of the waste are around 37% and 34% respectively. Majority of waste are generated from dormitories and lodgments. The daily waste generation is about 1 ton. According to the results of waste composition, the waste management plan for the campus is developed.