Sustainable water and stormwater management for Metu campus
Odtü kampüsünde sürdürülebilir su ve yağmursuyu yönetimi
- Tez No: 517176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ALP, PROF. DR. ELÇİN KENTEL ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Çevresel problemler arttıkça, tüm dünyada yüksek düzeyde çevresel performansa sahip Sürdürülebilir/Yeşil Kampüs uygulamaları yaygınlaşmıştır. Sürdürülebilir Kampüs uygulamaları enerji, atık, gıda, su, binalar ve ulaşım ile ilgili uygulamaları içermektedir. Sürdürülebilir kampüs uygulamalarının bir parçası olan sürdürülebilir su yönetimi, kampüsteki suyu planlamak, yönetmek ve kullanmak için bir yaklaşımdır. Bu kapsamda, ODTÜ, kampüsü için sürdürülebilir çözümler sunma konusunda harekete geçmesi gerektiğinin farkındadır. ODTÜ'nün sürdürülebilir kampüs stratejileri geliştirme girişimlerini desteklemek amacıyla 2014 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) tarafından finanse edilen kapsamlı bir çalışma başlatıldı. Bu çalışmada ODTÜ kampüsü sürdürülebilirliği kapsamında üç ana unsura yoğunlaşılmıştır ve bunlar; su, yağmur suyu ve varlık yönetimidir. İlk olarak, kampüsün su kaynağı, saha çalışması ve su seviyesi ve çekilen su miktarı verilerinin değerlendirilmesiyle incelenmektedir. Su tüketimi özellikle yurtlar, kafeterya ve yüzme havuzu gibi talebin yüksek olduğu yerlerde analiz edilmektedir. Yurtlardaki su tüketiminin değerlendirilmesi sosyal davranışı anlamaya yönelik yapılmış bir anketin sonuçları ile desteklenmektedir. İkinci aşamada, SWMM kullanılarak bir yağmur-yüzeysel akış modeli hem yağmur suyu toplanmasını anlamak hem de kampüste düşük etkili uygulamalarının potansiyel faydalarını değerlendirmek için geliştirilmiştir. Son olarak, kampüs içerisindeki su altyapı sisteminin mevcut durumu, varlık yönetimi yaklaşımıyla incelenmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarının, karar vericilere ODTÜ Kampüsü için sürdürülebilir su yönetimi stratejileri geliştirmede yardımcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
As the environmental concerns increase, Sustainable/Green Campus applications with high level of environmental performance became widespread all over the world. Sustainable Campus practices include implementations regarding energy, waste, food, water, buildings and transportation. As a part of sustainable campus implementations, sustainable water management is an approach to plan, manage and use the water in the campus. In this context, METU is aware of the need to take actions for providing sustainable solutions for the campus. A comprehensive study funded by Middle East Technical University (METU) was initiated in 2014 to support METU's initiatives to develop sustainable campus strategies. In this study, three main components were focused and these were water management, stormwater management and asset management in the context of sustainability for METU Campus. First, water resource of the campus was investigated by field work and evaluation of water withdrawal and water level data. Water consumption is analyzed especially at high demand locations such as dormitories, cafeteria and swimming pool. Evaluation of consumptions in dormitories was supported by the outcomes of a survey which aimed to understand the social behavior. In the second stage, a rainfall-runoff model in SWMM is developed both to understand stormwater collection and to evaluate potential benefits of Low Impact Development applications in the campus. Finally, the current situation of the water infrastructure system in the campus is investigated through an asset management approach. It is aimed that the outcomes of this study will aid decision makers in developing sustainable water management strategies for METU Campus.