Özdeşleşme ve bağlılık çerçevesinde futbol taraftarlığı: Bozbaykuşlar örneği
Football fan under identificaton and commitment: The example of Bozbaykuşlar
- Tez No: 370821
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANER GİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
İnsanlık tarihiyle birlikte başladığı varsayılan spor faaliyetleri, günümüzde hem endüstriyel alanda hem de sosyal alanda önemli bir yer tutmaktadır. Muhtevası itibariyle sosyal hayatın ikinci kanalı gibi bir mahiyet sergileyen spor içerisinde futbol, diğer sporlara nazaran çok daha farklı davranış biçimleri sergilemektedir. Futbol kimilerine göre bir yaşam biçimi, taraftarlık ise kendilerine özgü, özdeşleşip kendilerini buldukları ayrı bir dünya olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bu özdeşleşmeye bağlı olarak taraftar kendini bulduğu bu küme içerisinde hem kendini özel hissetmesi hem de bu hissiyatına bağlı olarak bu kümeye bağlanması şeklinde davranış biçimleri sergilemektedir. Ana araştırma odağı taraftar takım özdeşleşmesi ve bağlılık ilişkisi olan bu tezin birinci bölümünde spor kavramına ve etkileşim içerisinde olduğu diğer kavramların tanımlamalarına yer verilmiş, spor içerisinde futbol olgusu irdelenmiştir. Yapısı, taraftarı ve ekonomik boyutları ile ortaya konulmaya çalışılarak taraftar açısından neler ifade ettiği hususu da bu bölümde irdelenen bir diğer ağırlıklı odağımız olmuştur. İkinci bölüm çalışmanın özdeşleşme kavramına ilişkin bilgi ve araştırmaları içeren bölümdür. Bu bölümde ise taraftarlık kavramı özdeşleşme perspektifinden ele alınmış ve yine özdeşleşme çerçevesinde taraftar davranışları irdelenmiştir. Üç ve dördüncü bölümler ise çalışmanın saha araştırması bölümlerini içermektedir. Yapılan anket çalışması ile elde edilen veriler, bu bölümlerde irdelenerek elde edilen sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
That human history began with the default sporting activities , both today and in the industrial area occupies an important place in the social field. As the content of the second channel of social life sports , such as football within a nature exhibits , much more than in other sports can exhibit different behaviors. Football is a way of life , according to some , the advocacy of their own , they find themselves may prove to be a world a part. This identification finds himself depending on the crowd and feel special in this cluster as well as connect to this feeling , depending on the form of these clusters can exhibit behavior. The main focus of research team identification and commitment to the relationship with the fans in the first part of this thesis is in sports concept and other concepts , definitions of interaction is given, in the sports of football phenomenon has been studied. Structure, and economic dimensions introduced by fans for fans by trying to express what the issues discussed in this section , our focus has been mainly an other. The second part of the study on the concept of identification is the section that contains information and research. In this chapter the concept of advocacy discussed from the perspective of identification , and again the crowd behavior has been analyzed in the framework of identification. Third and fourth sections of the study include field research section. With the data obtained by the survey, the results obtained in these sections examined are given