Wılliam Shakespeare oyunlarında kadın figürü; Macbeth oyununun incelenmesi ve Lady Macbeth karakterinin sahnelenmesi
Women figures in William Shakespeare's plays; Analysis of Macbeth and playing Lady Macbeth
- Tez No: 370831
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. AYDA AKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışma, William Shakespeare'in oyunlarındaki kadın karakterlerin analiz edilerek; Macbeth adlı oyundaki Lady Macbeth karakterinin sahnelenmesini amaçlamaktadır. Dünya ve İngiliz tiyatrolarının en önemli yazarlarından biri olan W. Shakespeare'in yazdığı kadın karakterler karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. İlk olarak, yazarın dönemi ve hayatı ele alındı. Daha sonra bu bilgiler ışığında yazarın komedya ve tragedyalarındaki kadın karakterler karşılaştırmalı olarak incelendi. Son olarak Macbeth oyununun ve Lady Macbeth karakterinin incelemesi yapıldı. Elde edilen sonuçlar detaylı olarak sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the women characters in William Shakespeare's plays, and to play Lady Macbeth in the play named Macbeth. Women characters of William Shakespeare, who is one of the most important playwrights of World and English theatre, were analyzed comparatively. Fistly, the age and the life of the playwright were examined. Then the women characters of playwright's comedies and tragedies were analyzed comparatively in light of the foregoing. Analysis of the play Macbeth and the character Lady Macbeth were done. The results have been presented in detail.