TCMB'nin 2008-2012 yılları arası izlediği para politikaları
Monetary policies of CBRT between 2008-2012
- Tez No: 370832
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞİT DENİZ GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
2007 yılında yaşanan finansal kriz, merkez bankalarının izlemeleri gereken para politikaları konusundaki görüşleri değiştirmiştir. Gelişmiş ülke merkez bankaları mktarsal genişleme yönünde para politikaları izlerken gelişmekte olan ülke merkez bankaları ise gelişmiş ülkelerin miktarsal genişleme politikaları sonucu ortaya çıkan sermaye hareketlerine karşı geleneksel olmayan para politikaları izlemek zorunda kalmışlardır. Kriz ve iyileşme döneminde TCMB ekonomik sistemin istikrarını sağlayabilmek için makro ihtiyati tedbirler uygulamıştır. TCMB, kriz döneminde ekonomik aktörleri etkileyebilmek için gerekli olan esneklik ve gücü, bazı para politikalarını uygulayamaya koyarak sağlamaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
The latest financial crisis in 2007 changed concepts about monetary policies that central banks should pursuit. Developed countries' central banks followed monetary policies that aimed quantitative easing and tempering whereas developing countries' central banks had to follow unorthodox monetary policies to succeed in volatility of capital inflows as a result of quantitative easing policies of developed countries. During crisis and recovery period, CBRT aimed to implement macro prudential policies to ensure stability of the economic system. CBRT implemented several different monetary policy tools to gain flexibility and strength to direct economic agents through crisis and development period.