Sâkînâmelerde şarap
Wine in sâkînâmes
  1. Tez No: 370839
  2. Yazar: GÜLNEVİL AŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE DİLEK BATİSLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
İçki, eğlence meclisi ve meclisle ilgili unsurların sâkîye seslenmelerle anlatıldığı eserlere sâkînâme denir. Arap ve Fars edebiyatında da örnekleri görülen sâkînâmeler, Türk edebiyatındaki ilk örneğini XIV. yüzyılda vermiştir. XX. yüzyıla kadar da sâkînâme yazma geleneği edebiyatımızda varlığını sürdürmüştür. Yüzyıllar boyunca çok sayıda sâkînâme yazılmış olması sâkînâmelerin divan edebiyatındaki yerinin ve öneminin kanıtıdır. Çalışmamızda divan edebiyatında önemli bir yer tutan sâkînâmelerde, şarabın hangi özellikleriyle ve nasıl ele alındığını ortaya koymaya gayret ettik. Bu amaçla Arap, Fars ve Türk edebiyatlarındaki sâkînâmeler; şarabın tanımı; şarabın tarihteki ve dinlerdeki yeri; şarap ve şarap anlamına gelen diğer kelimeler; divan edebiyatında şaraba yüklenen anlamlar; şarabın icadıyla ilgili anlatılar; şarap ve bezm geleneği hakkında bilgi verdik. Şarapla ilgili olarak kaynaklardan derlediğimiz çeşitli bilgileri sâkînâme metinlerinden seçtiğimiz örnek beyitlerle somutlaştırmaya çalıştık. Sâkînâmelerden ve kaynaklardan bulunan bilgilerden yola çıkarak elde ettiğimiz bulguları çalışmamızın sonunda değerlendirdik. Ayrıca tezimizde şarap terimleriyle ilgili bir sözlük de hazırladık.
Özet (Çeviri)
The works in which amusement councils and related elements are expressed through addresses to Sâkî are called Sâkînâme. Sâkînâmes, examples of which were seen also in Arabic and Persian literatures, had given their first example in Turkish literature in the fourteenth century. Tradition of sâkînâme-writing had continued its existence in our literature until the twentieth century. Large number of the sâkînâmes written for centuries is the evidence of their place and importance in Divan literature. In our study, we tried to set forth with what particulars and how wine had been dealt with in sâkînâmes that took an important place in Divan literature. For this purpose; we provided information on the sâkînâmes in Arabic, Persian and Turkish literatures; description of the wine; place of the wine in history and religions; wine and the other words standing for wine; meanings attributed to the wine in Divan literature; narrations on invention of the wine; and the wine and bezm tradition. We tried to concretize various information on wine we compiled from sources, through the sample couplets we selected from the sâkînâme texts. At the end of our study, we evaluated the findings we obtained from the information which were gathered from sâkînâmes and other sources. We also prepared a glossary of the wine terms in our thesis.