Sosyal beceri eğitiminin ortaokul öğrencilerindeki internet bağımlılığı düzeyine etkisi
Social skills training level effect of secondary school students internet addiction in
  1. Tez No: 370863
  2. Yazar: UĞUR BİÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SABAHATTİN ÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal beceri eğitiminin ortaokul öğrencilerinin internet bağımlılığı üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Araştırmada ortaokul 6. 7. ve 8.sınıf öğrencilerine İnternet Bağımlılığı Ölçeği (Bayraktar, 2001) uygulanmış ve ölçekten en yüksek puan alan 24 öğrencinin 12' si deney grubunu; diğer 12 öğrenci ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Uygulanan on haftalık sosyal beceri eğitim programı sonunda öğrencilere İnternet Bağımlılığı Ölçeği tekrar verilmiş, deney grubuyla kontrol grubu arasında anlamlı bir farkın olup olmadığı, (SPSS 15.0 paket programından yararlanılarak) karışık desenler için varyans analizi (2x2) istatistiksel yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Araştırma sonucunda, deney grubundaki öğrencilerin İnternet Bağımlılığı Ölçeği sontest toplam puanlarının, kontrol grubundaki öğrencilerin sontest toplam puanlarından daha düşük olduğu ancak; internet bağımlılığı düzeyinde gerçekleşen bu farklılığın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examme the effect of social skills training on middle school students' internet addiction. 6th, 7th and 8th grade students completed Internet Addiction Scale developed by (Bayraktar, 2001) and of 24 students with the highest scores 12 assigned to the experimental group while 12 assigned to control group. After implementing a ten-week social skills training program to students in the experimental group Internet Addiction Scale was administered to the experimental group and the control group. A mixed patterns for analysis of variance ( 2x2) statistical methods was used to analysed data. In conclusion, although of the experimental group subjects Internet Addiction Scale posttest total scores were lower than thosen of the control group subjects there in was no statistically significant difference between the scores of both group.