2-6 yaşlarda çocukları olan annelerin duygusal zeka düzeyleri ve bazı demografik özellikleri ile çocuk yetiştirmeye yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation in to the relationship between rearing attitudes of the 2-6 childrin and demografic features and emotional intelligence levels of the mothers
- Tez No: 370864
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada 2-6 yaşlarda çocukları olan annelerin duygusal zeka düzeyleri ve bazı demografik özellikleri ile ebeveyn tutum puanları arasında bir ilişkinin olup olmadığını incelemek amaçlanmıştır. Bu araştırmada annelerin duygusal zeka düzeyleri, eğitim seviyeleri, yaşları, kendi anne tutumları, kendi baba tutumları, çocuk yetiştirme tutumları araştırmanın değişkenleri olarak ele alınmıştır. Araştırma 2-6 yaşlarda çocukları olan 402 anne ile gerçekleşmiştir. Annelerin kişisel ve ailesel özelliklere ilişkin veriler araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”, duygusal zeka puanlarına ilişkin veriler“Duygusal Zeka Ölçeğiˮ (Göçet, 2004) ve annelerin çocuk yetiştirme tutum puanlarına ilişkin veriler ”Ebeveyn Tutum Ölçeğiˮ (Karabulut Demir, 2007) elde edilmiştir. Verilerin analizinde parametrik testlerden Korelasyon Testi ve parametrik Tek Yönlü Anova testinden yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; annelerin duygusal zeka alt ölçek puanlarından duyguların ifadesi ile demokratik, otoriter, izin verici, koruyucu tutum ebeveyn tutum alt ölçeklerinden etkileşimi açısından sadece demokratʾda anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmüştür, annelerin eğitim seviyesi düştükçe otoriter, İzin verici, koruyucu tutumun arttığı, annelerin yaşları arttıkça koruyucu tutumun arttığı, annelerin yaşları arttıkça otoriter tutum, izin verici tutumun arttığı, annelerin yaşları düştükçe demokrat tutumun arttığı, annelerin kendi anne tutumları demokrat tutum da farkılaşmadığı saptanmıştır, anne annelerin ilgisiz tutumu tercihi arttıkça annelerin otoriter, izin verici tutumları azaldığı, annelerin demokrat, otoriter, koruyucu, izin verici tutum puanları kendi baba tutumları ile farkılaşmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, relationships between 2-6 childrenʾs mothers attitudes and emotional intelligence levels have been examined. The subjects were 402 childrenʾs mother of kindergartens. personal and parental charactaristics was collected by means of“Personal Inqury Form”prepared by researchers. Schutte Emotinal Quatient İnventory adapted by the Göçet is used to determine the emotional intelligence level of the mothers. In the study, Karabulut demir (2007) developed Parental Attitudes Instrument. It was used to determine the motherʾs attitudens. Statistical analyses were conducted via SPSS 19. It was used Correlatetion and One Way Anova parametric tests for data analysis. In addition, there was a meaningful diffrences between educational level the democratic, permissive, protective attitudes subscales of parental attitudes ,motheres ages the democratic, authoritarian, permissive attitude subscal of parental attitudes, grandmother attitude the authoritarian, protective attitudes subscales of parental attitude. There was a significant relationship between hopefulness, Expression of the emotion and democratic of parental attitudes.