Abdülhay Leknevî (V. 1304/1886), hayatı, eserleri ve El-Ecvibetü'l-Fâdile adlı eseri özelinde hadisçiliği
Abdülhay Leknevî (V. 1304/1886) his life, works, and his work in collecting hadiths based on El-Ecvibetül'l-Fâdile
  1. Tez No: 370875
  2. Yazar: ÖMER SADIKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR TATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada modern dönem ve öncesinde tartışılagelen hadis usûlü meselelerine temas edilmiş ve modern dönemde yaşamış olan Abdülhay Leknevî'nin el-Ecvibetü'l-fadile isimli eserinde yer verilen hadis konularına bakışı incelenmiştir. Çalışmamızın birinci bölümü araştırmanın önemi, amacı, kapsamı ve yöntemiyle beraber modernizm öncesi ve sonrası hadis tartışmalarına ayrılmıştır. İkinci bölümde Abdülhay Leknevî'nin hayatı, eserleri, ilmi kişiliği ve yaşadığı dönemin sosyo-kültürel yapısı üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde el-Ecvibetü'l-fadile isimli eserinde temas edilen sened, zayıf hadis, Sünen kitaplarının değeri, tefsir kitaplarındaki hadislerin sıhhat durumu, hadislerin teâruz etmesi, cemʻ, tercih, nesih vb. hadis konuları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, hadith procedure subjects discussed during the modern and pre-modern eras have been considered, the perspective of Abdülhay Leknevi's, who lived in the modern era, on hadith subjects referenced in the el-Ecvibetü'l-fâdile, have been studied. The first part of our study consists of the hadith discussions during pre and post-modernism eras as well as the importance of the research, purpose, scope and methods. In the second part, Abdülhay Leknevi's life, works, his scientific personality, and the socio-cultural structure of the era he lived have been considered. In the third part, the areas of sources of the hadith, weak hadith, the value of the hadith books Sünen the dependability of the hadiths in the interpretation tafsir books, conflicts in the hadiths, common areas in the hadiths, preference, cancellation referenced in the el-Ecvibetü'l-fâdile have been discussed.