İlk ve ortaöğretim din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde çevre eğitimi
Environmental education in the course of religious culture and moral knowledge in primary and second
- Tez No: 370876
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUGRUL YÜRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışmamız Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarında çevre konusunun öğretimini konu edinmiştir. Çevre kirliliği artık bütün dünyayı etkileyecek büyüklükte meydana gelmeye başlamıştır. Bu kirliliğe karşı bilinç oluşturmak amacıyla hemen hemen bütün ülkelerde ders müfredatlarında çevre eğitimi konusu işlenmeye başlanmıştır. Türkiye'de de çevre eğitiminin verilmesi gerektiği konusu üzerinde durulmuş ve anayasanın 56. maddesine dayalı olarak çevre eğitiminin verilmesi devletin bir görevi olarak kabul edilmiştir. Kanun gereğince Türkiye'de çevre ile ilgili konular birçok dersin içeriğinde olduğu gibi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi müfredatında yer almaya başlamıştır. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi programlarında ve ders kitaplarında yer alan çevre konusu ile ilgili verilen bilgiler ve verilen bilgilerin yeterliliği incelenmiştir. Çalışmamızda öncelikle kullandığımız yöntem ve sınırlılıklar açıklanmıştır. Çalışmamızın temelini oluşturan çevre, ekoloji, ekosistem kavramları açıklanmış, bu kavramların yanında konumuzla olan ilişkisinden dolayı çevre etiği kavramı ve çevre etiğinin temel yaklaşımları da incelenmiştir. Daha sonra Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarında çevre anlayışlarından bahsedilen dinlerin çevreye bakış açıları anlatılmıştır. 2013-2014 yılları arasında ülkemizde kullanılan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders programları incelenmiştir. Son olarak ise yine bu yıllar arasında okullarda okutulan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitapları tek tek incelenmiş ve bu kitaplarda çevre konusuna verilen yer ve çevre konusunun günümüzdeki çeşitli çevre sorunlarıyla ilişkilendirilip-ilişkilendirilmediği tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study aimed at teaching of environmental course in the curriculum of Religious Culture and Moral Knowledge Course. Environmental pollution, is large enough to affect the entire World, began to occur. In Turkey too,it were focused on the course of environmental education should be given and giving of the environmental education has been recognized as a task of the state on the basis of Article 56 of the constitution. In accordance with the law, subjects about the environment have begun to take place in the curriculum of Religious Culture and Moral Knowledge Course as in the many subject content. Knovledge is given about environmental subject and adequacy of given information in the curriculum and the textbook of Religious Culture and Moral Knowledge Course is examined. Firstly, method we used and limitations were explained in our study. Later, the terms that constituted the base of our study such as environment, ecology, ecosystem were explained. In addition to these concepts because of their relationship to our subject, the concept of environmental ethics and environmental ethics approaches were investigated. Next, the perception of religious about environment, which is taken place in the textbook of Religious Culture and Moral Knowledge Course, has been described.The curriculums of Religious Culture and Moral Knowledge Course used in our country between 2013 and 2014 were examined. Finally, the textbooks of Religious Culture and Moral Knowledge Course used between 2013 and 2014 were examined one by one and, the place given to environmental subject in these boks and we tried to determine whether environmental subject were associate to various environmental problems that occur present-day or not.