Ebü'l-Hasenât Abdülhay El-Leknevî'nin fıkhi eserlerindeki bid'at kavramının değerlendirilmesi
Review and evaluation of bed'a concept in the religious juristiction studies of abu al-hasenat abdulhayy bin muhammad Abdulhalim Bin Emînillah al-Leknawî
  1. Tez No: 555125
  2. Yazar: MUHAMMED HÜSEYİN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTERHAN FURKANİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Abdülhay el-Leknevî birçok ilimle uğraşan biri olma açısından 19. yüzyılın Hint alt kıtasında önemli ilmi şahsiyetlerinden birisi olarak temayüz etmiştir. Ülkemizde imam Leknevî ile ilgili nadir çalışmaların olması kendisinin ilmi kişiliğinden ve yakın çağda yaşamış biri olmasından dolayı üzücü bir durum olduğunu belirtmekte fayda vardır. İmam Leknevî'nin bu yönü bizi kendisi ile ilgili bir araştırma ve bazı görüşlerini gün yüzüne çıkarmaya sevk etti. İmam'ın fıkıh başta olmak üzere hadis, kelam, Arap dili, mantık gibi ilimlerde telif ettiği eserlerin sayısının ihtilaflı olmasına rağmen yüzü aşkın eseri olduğundan ve bu eserlerin dilimize kazandırılmamasından veya bu eserler ile ilgili doyurucu çalışma yapılmadığından dolayı Leknevî hakkında daha çok araştırma ve kendisi ile ilgili bazı bilgileri ortaya çıkarma kendisi hakkında çalışma isteğimizi arttırdığını beyan edebiliriz. İmam Leknevî Hanefi fakihi olarak dünya ülkelerinde bilinmesine rağmen ülkemizde sadece hadisçi yönü ile bilinmektedir. Bundan dolayı kendisinin fıkıh alanında elliyi aşkın eseri olması, fıkıh alanında yazmış olduğu eserler ile ilgili bir araştırma yapmayı icap etmektedir. Bu minvalde kendisi ile ilgili araştırma yapılmayı hak eden bir müellif bir âlim olduğu da aşikârdır. Bu kadar bilgi ve aşikarlık göz önünde iken kendisi ile ilgili araştırmaların yapılması arttırılmalı ve teşvik edilmelidir. Diğer önemli bir nokta ise Leknevî'nin otuz dokuz yıl gibi küçük bir hayata nasıl bu kadar çalışmayı sığdırdığı ve telif verdiği de işin ayrı bir merak boyutu uyandıran ve çalışmaya yönlendiren bir etmendir. Biz de fıkıh eserlerinden bid'at konusuna değinmeyi kendisinin bid'at'ı nasıl değerlendirdiğini ve neye bid'at dediğini merak ettiğimizden dolayı bu tarz bir çalışmaya yöneldik.
Özet (Çeviri)
Sheikh Laknawî had came to surface as one of the prominent 19th century scholars due to his endavour in multiple scholary disciplines. It is worth pointing out that it is a sad case to have rare studies about imam Abdalhay Laknawî, inspite of his profound scientific personality and his contemporary inspirations. This missing aspect of Imam Abdalhay Laknawî has led us to research about him and to bring some of his views to light. Despite the fact that the number of the books, most porminently in the field of fiqh, and also in the hadith, kalam, arabic language and logic, that were compiled by the imam were in dispute, he is known to have published at least more than 100 pieces. Since these works were not translated or were not satisfactorily worked on, we are even more motivated to work on the discovery of some relevant information from his studies. Although Imam Abdalhay Laknawî is well known mostly for his contributions in the field of Hanefi class of religious juristiction all over the world, he is only known with his hadith background in our country. Therefore, it is necessary to carry out a research on his works written in the filed of religious juristiction in order get the most out of his 50 books around this particular topic. It is also evident that he was a scholar who well deserves to be mentioned in a scholary literature. While such information and facts are considered, the research around Laknawî's literature should be encouraged and cherished. Another important point to mention is that the amount of art and scholary material in just thirty-nine-year relatively short life triggers immense curiosity. Hence, as a result of this deep curiocity, we will be shedding light onto his religious juristiction topic of Bed'a; we would like to investigate his definition and evaluation of Bed'a.