Cumhuriyet Dönemi dini hayat (1938-1950)
Religious life of the Republic Period (1938-1950)
- Tez No: 370889
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KARACA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 359
Özet
Bu çalışmanın amacı,“Millî Şef”ya da“İnönü Dönemi”olarak da bilinen 1938-1950 yılları arasında yaşanan dinî hayatı temel dinamikleriyle ortaya koymak ve günümüze yansımalarını psikolojik bir bakış açısıyla irdelemektir. Bu kapsamda öncelikle dinî hayatın içinde yaşandığı ortam hakkında detaylı bilgi verilmiş, daha sonra dönemin dinî hayatını etkileyen faktörler üzerinde durulmuştur. Önemli bir değişim ve dönüşümün yaşandığı bu yıllarla ilgili elde edilen veriler, dönemi yaşayanlarla yapılan mülakatlar ile zenginleştirilmiştir. Neticede dönemin dinî hayatının, içinde bulunduğu sosyo-kültürel, sosyo-ekonomik ve sosyo-politik atmosferden büyük oranda etkilendiği, ancak buna rağmen kendi içinde bir gelişim seyri takip ederek günümüz dindarlığı üzerinde etkili olduğu ve bazı açılardan aralarında benzerlikler bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the religious life during the period known as“National Chief”or“Inönü Period”between the years 1938-1950 with all its dynamics, and to probe its reflections to the present from psychological perspective. Within this study period, firstly, detailed information has been given about the environment people live their religious life in. Later, the factors, which affected the religious life of that period, have been focused. The data related with that period when an important change and transition happened, has been enhanced by the interviews held with the people who lived during that period. As a result, it has come out that religious life of that period had been affected to a great extent by socio-cultural, socio-economic and socio-political atmosphere; however, it has reflected on the religiousness perception of the present by following an improvement progress in itself. Also, it has been seen that religiousness perception of that period and today's world have some similarities.