Dış politika ekseninde Türk siyasi hayatında ideolojik tartışmalar (1920-1950)
Ideological debates in Turkish political life in the context of Turkish foreign policy (1920-1950)
- Tez No: 483265
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 992
Özet
Çalışma 1920-1950 yıllarını kapsamaktadır. Atatürk Dönemi Türk Dış Politikası, dinamikleri açıklandıktan sonra Misak-ı Milli umdeleri üzerinde durulmuştur. Misak-ı Milli ve Türk Dış Politikası ekseninde yeni Türk devletinin kurumsal kimliği açıklanmış, yeni düzen çalışmaları hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmada ele alınan ve 1938-1950 yılları arasını içeren ikinci bölümde ise İsmet İnönü'nün Cumhurbaşkanlığı dönemine yer verilmiştir. Savaş rüzgarlarının estiği 1939-1940 yılları arasında Türk dış politikasını şekillendiren gelişmeler ve yaşanan olaylar açıklanmıştır. Yine aynı bölüm içinde II. Dünya Harbinin seyri ve Türkiye'nin konumu üzerinde de durulmaya çalışılmıştır. Türk Dış Politikası ekseninde Türkiye'de yaşanan gelişmeler ile siyasi ve ideolojik tartışmalara geniş yer verilmiş, Türkçü/Turancı çevrelerin ideolojisi, oluşturdukları dernekler, çıkardıkları gazete ve dergiler tanıtılmıştır. Döneme damgasını vuran siyasi ve ideolojik olaylardan Türkçü/Turancı kesimin yargılandığı IrkçılıkTurancılık" davası ile Tan Gazetesi baskını da değerlendirilmiştir. Dönemin sol/sosyalist/Marksist çevreleri, ideolojileri, siyasi yapılanmaları ile çıkarttıkları gazete ve dergileri örneklendirilmiş, Türk siyaseti ve kamuoyuna etkileri tartışılmıştır. Üçüncü Bölümde ise Türk Dış Politikası ekseninde değerlendirilebilecek Çok partili hayata geçişin ilk örnekleri üzerinde durulmuştur. Tek Parti iktidarı döneminde kurulan Milli Kalkınma Partisi, Demokrat Parti ve Millet Partisi ile dönemin sol/sosyalist/Marksist partileri hakkında bilgi verilmiştir. TKP ile organik bağ içinde olan sol partiler, uzun ömürlü olmamış; dış politikadaki değişime bağlı olarak kapatılmışlardır. Bu bölümde çok partili siyasi hayata geçiş sürecinde yaşanan 1946-1950 yılları arasındaki seçimler ve seçim sonuçları hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca, geçiş sürecinde anti-demoktatik kurumlar ve uygulamaların kaldırılması, yeni kanunların çıkartılması hususunda iktidar ve muhalefet arasında yaşanan tartışmalara da yer verilmiştir. Bölümde yer alan önemli konulardan biri de 1945-1950 yılları arasında yaşanan siyasi ve ideolojik tartışmalardır. 146-150 tarihleri arasında yapılan seçimlerde yaşanan siyasi tartışmalar, Ankara cinayet davası, Köy Enstitüleri, Din dersi ve Türkçe Ezan Tartışmaları, 7 Eylül Kararları, Devletin Komünizme Bakışı, DTCF olayları ve Sabahattin Ali'nin Öldürülmesi gibi olaylar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study covers the period between 1920-1950. After the dynamics of the Atatürk Period Turkish Foreign Policy are explained, the Misak-ı Milli(National Oath) Principles are analyzed. The corporate identity of the new Turkish State has been explained in the context of National Oath and Turkish Foreign Policy, and information has been provided on the efforts for the new order. In the second section, the period between 1938-1950 was analyzed, and the presidency of IsmetInönühas been dealt with. The developments and events that shaped Turkish Foreign Policy between 1939- 1940 when the winds of war were blowing have been explained. Again, in the same section, the position of Turkey and the progression of II. World War have also been analyzed. In the context of Turkish Foreign Policy, the developments in Turkey and political and ideological debates have been explained in detail; and the ideology of the Turkist/Turanist (Ural-Altaic)communities, and their associations, newspapers and journals have been identified. The“Racism-Turanism”lawsuit in which the Turkist/Turanist communities were sued, and the raid to the Tan Newspaper, which were among the important political and ideological events that marked the period, have also been interpreted in the scope of the present study. The Leftist/Marxist communities of the period, their ideologies, political structures and their newspapers and journals have been illustrated, and their influences on the Turkish politics and public opinion have been discussed. In the third section, the first examples of the transition to Multi-Party system, which may be considered in the context of Turkish Foreign Policy, have also been analyzed. Information have been provided on the MilliKalkınmaPartisi (National Development Party), DemokratParti (Democrat Party) and Millet Party (Nation Party), which were established in the Single-Party System, and on the Leftist/Socialist/Marxist parties of the relevant period. The parties that were associated with the TKP in an organic manner could not survive longer, and were closed depending on the changes in the foreign policy. In this section, information has been provided on the elections and their results between the years 1946-1950, which was the transition period to Multi-Party System.In addition, the debates on the abolishing of the anti-democratic institutions and practices during the transition period, and the arguments between the Government and the opposition on the new laws have also been included in the scope of the present study. One of the important topics in this section is the political and ideological debates between 1945-1950. The political debates in the elections between the years 1946-1950, Ankara murder case, Village Institutes, the arguments on Religion Classes and Turkish Azan, 7th September Decisions, the viewpoint ofthe State on communism, DTCF events andthe murder of Sabahattin Ali have also been investigated in the scope of the study.