Öz-düzenleyici öğrenmenin okuduğunu anlamaya yönelik akademik başarı, öz-düzenleme becerileri ve okuma stratejileri üzerindeki etkisi
The effects of self regulated learning on the academic achievement of reading comprehension, self-regulatory skills and reading strategies
  1. Tez No: 370905
  2. Yazar: BİLGE KUŞDEMİR KAYIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DOĞANAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
Bu çalışmada, ilköğretim beşinci sınıf Türkçe dersinde kullanılan öz-düzenleyici öğrenme modelinin, öğrencilerin okuduğunu anlamaya yönelik akademik başarıları, öz-düzenleme becerileri ve kullandıkları okuma stratejileri üzerinde etkisi olup olmadığı sınanmıştır. Araştırma, 2010-2011 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı'nda, Adana İli Çukurova İlçesi'ndeki iki resmi ilköğretim okulunda okuyan beşinci sınıf öğrencileri ile 12 hafta süreyle gerçekleştirilmiştir. Uygulama, bir deney ve iki kontrol grubunda yer alan 90 öğrenci ile yürütülmüştür. Deney grubunda öz-düzenleyici öğrenme modeli, kontrol gruplarında ise Türkçe Dersi Öğretim Programı doğrultusunda yapılan öğretim uygulanmıştır. Deney ve birinci kontrol grubunda dersler araştırmacı tarafından işlenmiştir. İkinci kontrol grubunda ise dersler sınıf öğretmeni tarafından yürütülmüştür. Araştırmada deney ve kontrol gruplarına, deneysel işlemler başlamadan önce ve deneysel işlemlerin bitiminde“Okuduğunu Anlama Başarı Testi”,“Güdülenme ve Öğrenme Stratejileri Ölçeği”ve“Okuma Stratejileri Ölçeği”uygulanmıştır. Ayrıca deneysel işlem başlamadan önce bütün gruplardaki öğrencilere kişisel bilgiler formu uygulanmıştır. Araştırmanın başında ve sonunda“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”ile deney grubundaki öğrencilerin, Türkçe dersine ilişkin görüşleri, öz-düzenleyici öğrenme becerileri ve okuma stratejilerini kullanmaya yönelik görüşleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine whether self-regulated learning model used in 5th grade Turkish course has any effects on the academic achievement of reading comprehension, self-regulatory skills, and reading strategies. The study which lasted for 12 weeks was conducted with 5th grade students enrolled in the two primary schools located in Adana, Çukurova, in the spring semester of the 2010-2011 education year. The participants were 90 students divided into one experimental and two control groups. The experimental group was provided with the self-regulated learning model while the control groups were instructed in accordance with Turkish course curriculum. The students in the experimental group and in the first control group were instructed by the researcher while the second control group was instructed by their class teacher. Both the experimental group and the control groups were administered“Reading Comprehension Achievement Test”,“Motivated Strategies for Learning Questionnaire”and“Reading Strategies Questionnaire”before and after the treatment. Besides, students in all groups were administered“The Socio-Economic Level Identification Questionnaire”before the treatment. Experimental group students' views regarding Turkish course, self- regulatory skills, and the use of reading strategies were identified through the“Semi-structured Interview Form”used both at the beginning and at the end of the study.