Eğitim fakültelerindeki okul deneyimi ve öğretmenlik uygulaması derslerine ilişkin bir model önerisi
A model of proposal for the courses of school experience and teaching practice in education faculties
- Tez No: 371145
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAĞLAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 418
Özet
Bu araştırma ile Okul Deneyimi ve Öğretmenlik Uygulaması dersleriyle ilgili yapılmış araştırmalarla ortaya konulmuş sorunları ve çözüm önerilerini, bu sorunların halen devam edip etmediğini belirlemek üzere ilgililerin görüşlerine sunarak, elde edilen bulgular ışığında daha etkili bir öğretmenlik uygulaması için bir model önerisi oluşturmak amaçlanmıştır. Araştırma tarama modelinde, nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntemle gerçekleştirilmiştir. Bu yöntem içerisinde nitel ve nicel veri toplama araçlarının birbirini izleyen iki aşamada uygulandığı ardışık desen kullanılmıştır. Araştırmanın birinci aşamasında doküman incelemesi yapılmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında ise, anket tekniği kullanılarak nicel ve nitel veriler toplanmıştır. Araştırmanın birinci aşamasının sonunda, Okul Deneyimi ve Öğretmenlik Uygulaması derslerinde en sık uygulama öğretmenlerinin ve uygulama öğretim elemanlarının nitelikleri, tutumları ile öğretmenlik uygulamalarıyla ilgili görevlerini yeterince yerine getirmemelerinden ve fakülte - okul işbirliğinin istenilen düzeyde olmayışından kaynaklanan sorunların yaşandığı ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra uygulama okullarının koşullarından, okul yöneticilerinin tutumlarından, öğretmen adaylarının tutumları ile öğretmenlikle ilgili donanımlarının yetersiz oluşundan, kuram ve uygulama arasındaki tutarsızlıktan kaynaklanan sorunların yaşandığı belirlenmiştir. Ayrıca incelenen araştırmalarda bu sorunların çözümüne dönük olarak en sık uygulama öğretmenlerinin ve uygulama öğretim elemanlarının seçimi ile onların iş yüklerinin azaltılması, uygulama okullarının seçimi, fakülte - okul işbirliğini ve öğretmenlik uygulamalarının niteliğini artırmaya yönelik tüm ilgililerin katıldığı toplantıların, seminerlerin düzenlenmesi konularında öneriler getirilmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasının sonunda ise, araştırmanın ilk aşamasında belirlenen sorunların bugün Okul Deneyimi ve Öğretmenlik Uygulaması derslerinde halen yaşanmaya devam ettiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, problems and their solution suggestions determined by the researches related with the School Experince and Teaching Practice courses were presented to relevant stakeholders to take their opinions regarding whether mentioned problems still continued or not and it was aimed to propose a model for more effective teaching practice in the light of gathered findings. In research screening model, mixed method including qualitatitive and quantitative research methods was used. In this method, sequential exploratory design which implemented qualitatitive and quantitative data collection tools in two successive stages was used. In the first stage of the research, document review was conducted. In the second stage of the research, qualitatitive and quantitative data were collected by using questionnaire method. At the end of the first stage of the research, it was revealed that the most common problems in School Experience and Teaching Practice courses are qualifications and attitudes of coordinating teachers and supervisors and their deficiencies in fullfilling their duties related to school practices and the lack of faculty-school partnership in desired level. And, it was determined that some problems caused by conditions of practice schools, attitudes of school administrators, attitudes of student teachers and inadequency of their qualifications related to teaching, inconsistency between theory and practice. In examined researches, the most common offers as for the solution of these problems were selection of supervisors and cooperating teachers, decreasing their workload, selection of practice schools, arrangement of meetings and seminars with the participation of all relevant related to faculty-school partnership and increasing the qualifications of shool practices. At the end of the second stage of the research, it was revealed that problems determined in the first stage of the study related to School Experience and Teaching Practice courses has still been continuing.