Bazı tane sorgum ve sorgum x sudanotu melezi çeşitlerinde ekim zamanının verim ve verim unsurlarına etkisi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 371178
  2. Yazar: KEMAL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE GÜLŞAH BENGİSU YAVUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu araştırma bazı tane sorgum ve sorgum sudanotu melezi çeşitlerinde ekim zamanının verim ve verim unsurlarına etkisi üzerine Toprak Mahsulleri Ofisi Viranşehir Ajans Müdürlüğü tesisleri uygulama arazisinde yürütülmüştür. Deneme bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak oluşturulmuştur. Araştırmada ana parselleri çeşitler, Kws, Fito, Hay day ve Akdarı alt parselleri ise ekim zamanları 25 Haziran, 5 Temmuz ve 15 Temmuz olarak oluşturulmuştur. 3 farklı zamanda ekimi yapılan sorgumun bölünmüş parseller deneme desenine göre analizler yapılmıştır. Analizlerle: % 50 çiçeklenme gün sayısı, olgunlaşma gün sayısı, bikri boyu,yaprak sayısı, sap kalınlığı,salkım uzunluğu, salkım ağırlığı,salkım başına tane verimi, salkım başına tane sayısı, salkımda tane oranı, tane verimi, 1000 tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı ve ham protein oranı sonuçları incelenmiştir. Bu araştırma sonucunda ele alınan özellikler irdelendiğinde Şanlıurfa ili Viranşehir ilçesi koşullarında sorgum bitkisinin tane verimi bakımından Akdarı ve Hay day çeşitlerinin ilk ekim zamanı, yeşil ot bakımından Fito ve Kws çeşitlerinin ilk ekim zamanı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This survey was performed in Land For Practice of Soil Crops Office Agency Management to understand some kinds of sorghum and sorghum x sudanense effects for planting time and crop's elemets. Divided experement parcels were composed, three recurrences for experement pattern. The kind of main parcel were Kws, Fito, Hay day and Akdarı; planting time of down parcels were composed in 25th June, 5th July and 15th July . The Sorghum was planted in three different time and analyzed to divided experement parcels. According to analysis;the results of %50 number of blooming day, maturation day number, height of plant, number of leaf, stalk thickness, height of bunch, weight of bunch, the aril efficieny to a bunch, numer of aril for a bunch, rate of aril in a bunch, aril efficieny, wight of a thousand arils, weight of hectolitre, and rate of crute protein were found. In conditions of Viranşehir in Şanlıurfa the first planting time for kinds of Akdarı and Hayday are suggested to the crop's effect of Sorghum plant and the first planting for kinds of Fito and Kws to the green plant.