Bipolar affektif bozukluğu olan hastalara bakım verenlerde travma sonrası gelişim ve ilişkili etmenler
Posttraumatic growth in caregivers of bipolar affective disorder patients and related factors
- Tez No: 371220
- Danışmanlar: UZMAN ÖZLEM DEVRİM BALABAN, UZMAN NEZİH ERDAMLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
AMAÇ:Bu çalışmanın amacı bipolar affektif bozukluğu olan hastalara bakım verenlerde travma sonrası gelişimin (TSG) varlığını ve ilişkili olabileceği öngörülen etmenleri (hastanın ve bakım verenin sosyodemografik özellikleri, hastalığın klinik özellikleri, bakım veren yükü, bakım verenin kişilik özellikleri, depresyon ve anksiyete düzeylerii, problemle baş etme yolları, sosyal destek algısı ve dindarlık gibi) incelemektir. YÖNTEM: Çalışmamıza DSM-IV Eksen I Bozuklukları için Yapılandırılmış Klinik Görüşme Formu (SCID-I)'na göre bipolar affektif bozukluk tanısı almış 75 hasta ve bu hastalara primer bakım veren 75 yakını ardışık olarak dahil edilmiştir. Hastalara Klinik ve Sosyodemografik Veri Formu uygulanmıştır. SCID-I ile değerlendirilen bakım verenlere Sosyodemografik Veri Formu, Travma Sonrası Gelişim Ölçeği (TSGÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Baş Etme Yolları Ölçeği (BEYÖ), Algılanan Çok Yönlü Sosyal Destek Ölçeği (AÇYSDÖ), Zarit Bakıcı Yükü Ölçeği (ZBYÖ), Temel Kişilik Özellikleri Ölçeği (TKÖÖ) ve Dindarlık Ölçeği (DÖ) uygulanmıştır. BULGULAR: Bakım verenlerde orta derecede TSG saptanmuştır. Hastaların cinsiyeti, yaşı, medeni durumu, eğitim durumu, çalışma durumu, hastalık süresi, toplam atak sayısı, psikiyatrik yatış öyküsü ve intihar girişimi öyküsü gibi sosyodemografik özellikleri ve hastalığın klinik özellikleri ile TSG arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Saldırgan davranış öyküsü olan hastalara bakım verenlerde TSG düzeyi daha yüksek saptanmıştır. Bakım veren kadınlarda bakım veren erkeklere oranla daha yüksek düzeyde TSG saptanmıştır. Bakım verenlerin yaşı, medeni durumu, eğitim durumu, çalışma durumu, gelir düzeyi ve bakım verme süresi ile TSG arasında ilişki saptanmamıştır. Başka bir kişiye daha bakım verenlerde TSG düzeyi düşük olarak saptanmıştır. Psikiyatrik bir bozukluğu olan bakım verenlerde TSG düzeyleri düşük olarak saptanmıştır. Depresyon düzeyi yüksek bakım verenlerde düşük düzeyde TSG saptanmıştır. Anksiyete düzeyi ile TSG arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Bakım yükü ile TSG arasında negatif yönde bir ilişki saptanmıştır. Bazı kişilik özellikleri (geçimlilik ve gelişime açıklık) ile TSG arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Problem odaklı baş etme ile TSG arasında anlamlılığa yakın pozitif yönde bir ilişki saptanmıştır Sosyal destekleri yüksek bakım verenlerde TSG düzeyi yüksek olarak saptanmıştır. İçsel dindarlığın TSG üzerinde pozitif yönde etkili olduğu saptanmıştır. SONUÇ: Çalışmamızın sonuçları bipolar affektif bozukluğu olan kişilere bakım verenlerde orta derecede TSG izlendiğine işaret etmektedir. Kadın olmak, psikiyatrik bozukluğa sahip olmak, saldırgan davranış öyküsü olan hastaya bakım vermek, aynı zamanda başkalarına da bakım vermek, bazı kişilik özelliklerine (geçimlilik ve gelişime açıklık) sahip olmak, depresyon düzeyi, bakım yükü, sosyal destek ve içsel dindarlık TSG ile ilişki etmenler olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of the present study is to investigate the presence of Posttraumatic Growth (PTG) and the factors (socio-demographic characteristics of patients and caregivers, clinical features of illness, depression and anxiety levels, burden, personality traits, coping ways, social support and religiosity of caregivers) predicted to be related to PTG in caregivers of bipolar affective disorder patients. METHOD: 75 patients diagnosed as bipolar affective disorder according to Structured Clinical Interview for DSM-IV Axis I Disorders (SCID-I) and 75 relatives who give primary care to the patients were consecutively enrolled in the study. A clinical and socio-demographic data form was administered to the patients. Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI), Posttraumatic Growth Inventory (PTGI), Ways of Coping Inventory (WCI), Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS), Basic Personality Traits Inventory (BPTI) and Religiosity Scale (RS) were administered to the caregivers who were evaluated with SCID-I. RESULTS: Moderate PTG was determined in caregivers. There was no relationship between PTG and socio-demographic and clinical features of the patients like gender, age, marital status, educational level, employment, duration of illness, number of episodes, the history of hospitalization and suicide. PTG levels of caregivers of patients with aggressive behavior were found to be higher. It was found that female caregivers have higher PTG levels than male caregivers. There was no relationship between PTG and socio-demographic features of caregivers like age, marital status, educational level, employment, income level and duration of caregiving. PTG levels of caregivers who took care of another person were found to be lower. PTG levels of caregivers who had psychiatric disorder were found to be lower. There was a negative correlation between PTG and depression levels of caregivers. There was no significant relationship between PTG and anxiety levels of caregivers. There was a negative correlation between PTG and caregiver burden. There was a significant positive correlation between PTG and some personality traits like agreeableness and openness to new experiences. The positive correlation between PTG and problem-solving coping was found to be close to being statistically significant. PTG levels of caregivers with higher social support were found to be higher. It was found that the intrinsic religiosity has positive effect on PTG. CONCLUSION: The results of the current study indicate that moderate PTG develops in caregivers of bipolar affective disorder patients. Female gender, mental health status of caregiver, history of aggressive behavior, caregiving another person, some personality traits like agreeableness and openness to new experiences, depression level, caregiver burden, social support and intrinsic religiosity are considered to be related factors with PTG.