Global minimum bulma metodu üzerine
On method of finding global minimum
  1. Tez No: 371224
  2. Yazar: GAMZE BUZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞAHİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konunun literatürdeki yerinin belirlenmesi amacıyla literatür özeti verilmiş, tarihsel gelişiminden bahsedil-miş ve konunun amacı açıklanmıştır.İkinci bölümde filled fonksiyon metodu ile ilgili bazı temel kavramlar verilmiştir.Üçüncü bölümde öncelikle filled fonksiyon metodunun altında yatan teori anlatılmıştır. Daha sonra literatürde tanımlanan bazı filled fonksiyonlar ve özellikleri hakkında bilgi verilmiştir.Dördüncü bölümde ise güncel hayat problemlerinden biri olan ekonomik yük dağıtımı probleminin filled fonksiyon metodu ile çözümü incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of four chapters. In the first chapter, a summary of the literature is given in order to determine the place of the topic in the literature, later historical development of filled function method is mentioned and the aim of the subject is explained.In the second chapter, some basic notions on filled function method are mentioned.In the third chapter, firstly the theory underlying the filled function method is introduced. Then some filled functions in the literature and their properties are explained.In the last chapter, the solution of economic load dispatch problem which is one of the current dailylife problems by using filled function method is investigated.