Yetişkin bireylerde arteria carotis externa ve dallarının multidedektör computerize tomografi anjiografi yöntemi ile morfometrik analizi.
The morphometric analysis of the external carotid artery and branches by multidetector computed tomography anjiography in adults.
  1. Tez No: 371223
  2. Yazar: MUSA ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SALBACAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, yetişkin bireylerde a. carotis externa ve dallarının morfometrik analizi, bifurkasyon özellikleri, dallarının orijin özellikleri, varyasyonların tespiti ve bu özelliklerin cinsiyet ve lateralizasyona göre görülme sıklıklarının belirlenmesi amaçlandı.Çalışma; S.Ü. Meram Tıp Fakültesi Radyodiagnostik Anabilim Dalı ile yapılan protokol çerçevesinde CT anjiografi için başvurmuş 100 hastadan (50 kadın-50 erkek) Multidedektör CT anjiografi yöntemi ile elde edilecek görüntüler üzerinde gerçekleştirilmiştir.Aksiyal reformat görüntülerde ACC, ACE ve ACI'nın çap ölçümleri yapıldı. Inspace (multiplanar) görüntülerde ise arterlerin ve bazı anatomik yapıların birbirlerine olan uzaklıkları ölçüldü. Aynı zamanda bifurcatio carotidis'in seviyesi ve anatomik varyasyonlarda bu görüntülerde tespit edildi.Elde edilen veriler SPSS paket programında değerlendirildi. Veriler ortalama ± standart sapma ve yüzde olarak ifade edildi.Genel anlamda cinsiyetler arasında anlamlı farklılık tespit edilirken, lateralizasyon açısından, iki parametre hariç, anlamlı farklılık gözlenmedi.Arteria carotis externa'nın morfometrik açıdan değerlendirilmesinin, damar çaplarını ilgilendiren hastalıklar için kontrol grubu oluşturacağı ve bu verilerin klinik ve cerrahide referans olacağı düşüncesiyle elde ettiğimiz sonuçların eğitim, teşhis ve tedavide faydalı olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to analysis of morphometry of external carotid artery, charecter of bifurcatio carotidea, determine variations and the differences of these data according to gender and lateralization.This study was made on MDCTA images of 100 adult subjects (50 male-50 female) in Department of Radiology of Meram Medical Faculty of Selcuk University.It was measured the inner diamater of ACC, ACE ve ACI on axial reformatted images and distance between arteries and some anatomic structures on inspace (multiplanar) images. At same time it was determined the level of bifurcatio carotidea and anatomical variations on these images.It was evaluated the in obtained data on SPSS programme. The summary of the data was expressed as mean ± standard deviation.It was observed significant difference between genders but there were no significant difference between right and left side except two parameter.We belive that the morphometric analysis of ACE may be usefull for disaese about lümen diamater of arteries and also these datas may be usefull in education, clinic and surgery.