Sigorta sektöründe ücret yönetiminin işten ayrılma üzerindeki etkisi ve İstanbul ilinde bir araştırma
Effect of compensation management in insurance industry on intention to leave and a study in İstanbul
- Tez No: 371257
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLA HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada sigorta sektöründe çalışanların ücret yönetimi memnuniyetlerinin işten ayrılma niyetleri üzerine bir etkisi olup olmadığı araştırılmıştır. Bu doğrultuda anket tekniği veri toplama aracı olarak kullanılmış ve toplamda 202 anket değerlendirmeye alınmıştır. Anket sonuçları SPSS 15.0 programında analiz edilmiş olup, ücret yönetimi memnuniyetleri ve işten ayrılma niyetlerine ilişkin elde edilen ifadeler istatistiki açıdan incelenerek yorumlanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre ücret yönetimi ile işten ayrılma niyeti arasında orta dereceli bir ilişki olduğu ve ücret yönetimi memnuniyetinin işten ayrılma niyeti üzerinde negatif bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Diğer bir ifade ile çalışanların ücret yönetimi memnuniyetleri azaldıkça işten ayrılma niyetleri artış gösterecektir. Demografik açıdan bakıldığında ise ücret yönetimi memnuniyetinin sigorta işletmesinde çalışılan süre ve çalışanın işletmedeki unvanına göre farklılık gösterdiği sonucu ortaya çıkmıştır. Anahtar Kelimeler : Sigorta Sektörü, Ücret Yönetimi, İşten Ayrılma Niyeti
Özet (Çeviri)
This study discusses whether satisfaction of insurance industry employees with compensation management has any influence on intention to leave. Within this framework surveying technique was utilized as a data collection tool and totally 202 surveys have been assessed. Survey results have been analyzed through SPSS 15.0 program; statements about satisfaction with compensation management and intention to leave have been statistically perused and interpreted. Survey results have revealed that the relationship between compensation management and intention to leave is on a medium level, and satisfaction with compensation management adversely affects intention to leave. In other words, if the employees are less satisfied with compensation management intention to leave will increase. From a demographic viewpoint it has been concluded that satisfaction with compensation management varies depending on the duration of employment in insurance industry and employee's title in the enterprise. Key Words : Insurance Industry, Compensation Management, Intention to Leave