Kamu hastanelerinde ortopedi ve travmatoloji servisinde toplam kalite yönetimi ve hasta memnuniyeti üzerine bir araştırma
Department of public hospitals orthopaedics and traumatology a study on total quality management and patient satisfaction
- Tez No: 371258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Hastanelerde sunulan sağlık hizmetlerinin bir parçası olan, ortopedi ve travmatoloji servislerinin önemi, her geçen gün giderek artmaktadır. Trafik kazaları veya yaşa bağlı sebeplerle meydana gelen fiziksel rahatsızlıklar, bu önemi daha da hissedilir hale getirir. Sağlık hizmetlerinde görev yapan doktor, hemşire ve yardımcı sağlık personeli gibi unsurların, sundukları hizmet esnasında kendilerini verimli hale getirmiş olmaları, hastanede sunulan sağlık hizmetinin kalitesini de yükseltir. Sağlık hizmetlerinde uygulanan toplam kalite yönetimi, bu amaca uygun olarak değerlendirilmekte ve uygulanmaktadır. Çalışmanın amacı, kamu hastanelerinde ortopedi ve travmatoloji servisinde, toplam kalite yönetimi uygulamalarının, hasta memnuniyeti üzerindeki etkisini araştırmaktır. Sağlık hizmetlerinde toplam kalite yönetimi uygulamaları sayesinde hasta memnuniyetinin arttırılabileceği varsayılmıştır. Çalışma, sadece kamu hastanelerinin, ortopedi ve travmatoloji servisleri ile sınırlıdır. Çalışma ile ilgili, İstanbul ili, Üsküdar ilçesi, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Ortopedi ve Travmatoloji Servisi'nde yatan 100 hastaya, çoktan seçmeli anket uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of orthopedics and traumatology services that are as parts of the health services provided in hospitals has been increasing day by day. Physical ailments resulting from either traffic accidents or elderliness raised the importance of services provided in hospitals. The staffs working in health services like doctors, nurses and assistant health personnels are expected to make themselves productive on their duty which leads to increase the quality of the services provided in health services. Total quality management applied in health services is interpreted as suitable for this target and applied. The aim of the study is to investigate the importance of the applications of the quality of management on patient satisfaction. It is supposed that the total quality management applications in health services may increase patient satisfaction. The research is focused on orthopedics and traumatology services of public hospitals. About the research, a multiple choice survey has conducted with a hundreds of hospital inpatients in orthopedics and traumatology services of the Haydarpaşa Trainning Research Hospital located in Uskudar, Istanbul.