Yönetici hemşirelerin liderlik özelliklerinin belirlenmesi
Deciding the manager nurses' leadership features
- Tez No: 371256
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALAT FİRLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırmada Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde çalışmakta olan yönetici hemşirelerin liderlik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmış ve yöneticilerin demografik özellikleriyle liderlik özellikleri arasında ilişki olup olmadığı sorgulanmıştır. Toplumun sağlık düzeyinde artış sağlamak için sağlık ekibinin önemli bir parçası olan hemşirelerin liderlik özelliklerine sahip olması gerekmektedir. Yönetimde bulunan hemşireler liderlik özellikleri taşırlarsa sağlık hizmeti de bir o kadar verimli ve kaliteli olacaktır. Bu da çalışmamızın önemini vurgulamaktadır. Çalışmada hastanede çalışan tüm yönetici hemşirelere anket uygulanmıştır. Anket iki kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda demografik özellikleri ve yönetim ve liderlik ile ilgili özel bir eğitim alınıp alınmadığını belirten soruları içerir ve 11 sorudur. İkinci kısım ise Lider Davranışlarını Betimleme Anketi kullanılmıştır. 40 sorudan oluşmaktadır. Lider Davranışlarını Betimleme Anket'inin orijinali Ohio Eyalet Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilmiştir. Demografik özelliklerde yaş, medeni durum, eğitim, kurumdaki üstlenilen görev, kaç yıldır hemşirelik yaptığı, kurumdaki çalışma süresi, yöneticilik deneyimi, yönetiminde bulunan ast sayısı, şuan ki görevden bir önceki görevin ne olduğu, yönetim ve liderlikle ilgili özel bir eğitim alınıp alınmadığı sorgulanmıştır. 40 soruluk Liderlik Betimleme Anketi 10 alt yapıdan oluşmaktadır. Bunlar; hükmetme, yapıyı harekete geçirme, üyeliğin korunması, örgütün temsili, amaçların bütünleştirilmesi, örgütleme, yukarıdan aşağıya iletişim, aşağıdan yukarıya iletişim, tanıma ve üretimdir.
Özet (Çeviri)
In research ıt has been aimed to decide the manager nurses, working at Trakya University Medicine Faculty Hospital, leadership features and it has been interrogatednwhether there is a relationship between the managers' demographicfeatures and leadership features. It is necessary, for nurses, who are important pieces of health crew, to have leadership features to provide an increase in society's health level. If nerses in management have leadership features, health utility will be more profitable and high- quality. It has emphasized the impotance of our study. In research, an enquiry has been applied to all manager nurses working at a hospital. In first part, there are questions including whether they have a spicial education about demographic features and management and leadership, and it includes 11 questions. In second part, Describing Leader Behaviours enquiry has been used. It includes 40 questions. The original of Describing Leader Behaviours enquiry has been proressed by the Ohio Province Univesity researchers. In demografic features, age,civil situatıon, education, mission in association, how long has been a nurse, working time in the associstion, manager experience, number of sub-workers in management, what the pre-missionis, whether she/ he has any education on management and leadership have been interrogated. 40 questioned Describing Leadersip Enqiry takes form of 10 sub- stactures. These are, ruling, starting the structure, defending the membership, repsesentation of organization, integration of the aims, organizing, communication from top to bottom, communication from battom to top, recognizing and production.