Kişilik özelliklerinin örgütsel stres üzerine ilişkisi (Antalya Atatürk Devlet Hastanesi) hemşireleri üzerine bir çalışma
The effect of personality traits on organisational stress: A study about nurses
  1. Tez No: 371266
  2. Yazar: GÜL ALKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN ÜNGÜREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
İnsanların benzer olaylara birbirinden farklı tepkiler sergilediği; benzer durumlar hakkında birbirlerinden farklı düşündükleri, aynı amaca ulaşabilmek için farklı yolları tercih ettikleri görülebilmektedir. Stres kaynaklarından etkilenme stres düzeylerinin bireyden bireye farklılık göstermesi, aynı iş ortamında çalışan kişilerin stres yaratan olaylar karşısında aynı tepkiyi vermesi beklenemez. Bireyin stresten etkilenme düzeyi ve stresi toleransı kişilik özelliklerine göre farklılıklar gösterir. Kısacası stres oluşumunda kişilik özelliklerinden kaynaklanan farklılıklar önemli bir olgudur. Bu çalışma, Antalya ili merkez Atatürk Devlet Hastanesinde çalışan hemşirelerin kişilik özellikleri ve örgütsel stres üzerine etkileri arasındaki ilişkiyi ortaya koyma amacını taşımaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde kişilik özellikleri, ikinci bölümünde örgütsel stres ve üçüncü bölümünde ise konuya ilişkin olarak yapılan anket çalışmasının sonuçları değerlendirilmiştir. Bu anket çalışması SPSS yardımıyla analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda; Hemşirelerin kişilik özellikleri ile örgütsel stres arasında anlamlı ilişkiler bulgulamıştır.
Özet (Çeviri)
It can be seen that human beings react differently to the same events, have different views about the same phenomena, and use different ways in order to achieve the same purpose. As a result of the different influences of stress sources and having different levels of stress individuals to individuals, the employees who have the same job are not able to react to the same events. The level of being affected by stress and the toleration of stress show differences because of depending on personality traits. In brief, the differences which are based on personality traits are important about the formation of stress. The study aim to shed light on the relationship between the personality traits of the nurses, who work in Atatürk State Hospital in Antalya, and organisational stress. In the first part of the study personality traits, secondly, organisational stress and lastly the results of questionnaire about the topic are evaluated. The questionnaire was analysed by utilising SPSS. As a conclusion of the study, it can be said that there are significant relations between personality traits of the nurses and organisational stress.