Hizmet sektöründeki cinsiyet ayrımcılığının işe alımlardaki etkisi
Effect of gender di̇scri̇mi̇nati̇on at recrui̇tment: servi̇ce sector case
  1. Tez No: 371267
  2. Yazar: BURAK YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT ZEKİ YENEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bir örgüt içerisinde çalışan bireylerin organize edilmesi anlamında kullanılan personel yönetimi insanlık tarihi kadar eski bir durumdur. Fakat özellikle yakın dönemlerde görülen gelişmeler, personel yönetiminin sadece organizasyon ve belge toplamadan ziyade çok daha kapsamlı ve stratejik bir uygulama olması gerektiğini ortaya çıkarmıştır. İnsan faktörünün önem kazanmasıyla beraber firmalar kalite ve verimliliği artırmak için insan sermayesine yönelmişlerdir. Sonuç olarak ortaya insan kaynakları yönetimi kavramı çıkmıştır. İnsan kaynakları yönetimi personelin işe alımı, eğitilmesi ve terfi edilmesi gibi birçok görevi yerine getirmektedir. Söz konusu görevlerden birisi de işe alınacak personelin seçilmesidir. Bu çalışmanın amacı, cinsel farklılıkların insanların işe alım süreçlerini etkileyip etkilemediklerinin anlaşılmasıdır. Bu amaçla heteroseksüel, homoseksüel, biseksüel, travesti ve transseksüellerden oluşan 32 ayrı kişiyle bireysel görüşme yapılmıştır. Bu kişilerden 14 tanesi eşcinsel, 9 tanesi heteroseksüel, 6 tanesi travesti, 1 tanesi transeksüel ve 2 tanesi biseksüel kişilerdir. Çalışmada elde edilen sonuca göre, özellikle eşcinseller insan kaynakları yönetimi personeli tarafından önyargılı bir şekilde değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Personnel management is a term used for organizing people working in an organization. Its history goes back as long as history of mankind. However, recent developments seen in that ear showed that personnel management must be a set of activities more than organizing workers and collect receipts and other documents about people. There is a need for a wide and complicated set of activities managed strategically. As a result of increasing importance of“people”in business life, firms focused on human resources in order to increase quality and productivity. Consequently, human resources management has been a term widely used in business life. Human resources management has many duties such as employment, development and education. one of the duties of human resources management is employing people. Aim of that study is understanding whether gender differences affect choices of human resources management staff during employment process. In order to reach that aim, peer interview technique is used with 32 participants. 14 of the participants are homosexuals, 9 of them are heterosexuals, 6 of them are shemales, 1 is transsexual and 2 are bisexual. At the end of the study, it is understood that gender preferences and differences effect decisions of human resources management staff.