Çalışanlarda iş doyumu (perfüzyonistler örneği)
Job satisfaction (for perfusionists)
- Tez No: 371295
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Hastaneler oldukça yoğun çalışmayı gerektiren, çalışma saatlerinin dışında dahi emek isteyen kuruluşlardır. Perfüzyonistlik mesleği de özveri ve dikkat gerektiren bir sağlık disiplinidir. En küçük hatalar dahi geri dönüşü olmayacak sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle mesleğin uygulama aşamasındaki risklerinin en aza indirgenmesi için, perfüzyonistlerin iş doyumu düzeylerinin yüksek olması gereklidir. Bu çalışmada perfüzyonistlerin iş doyumu düzeyleri ve iş doyumu düzeylerine etki eden faktörler araştırılmıştır. Bu araştırma sonucunda, perfüzyonistlerin iş doyumu düzeylerini etkileyen birçok faktör ortaya çıkmıştır. Bu faktörlerin; perfüzyonistlerin kendilerinden, iş arkadaşlarından, medeni durumlarından, cinsiyetlerinden, alınan ücretten, bağlı bulundukları yöneticilerden, çalıştıkları kurumdan, kadro durumundan kaynaklandığı görülmüştür. Bu nedenler kendi içlerinde de başlıklara ayrılıp tek tek incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar değerlendirilip perfüzyonistlerin iş doyumlarını arttırmak için ne gibi çalışmaların yapılabileceği konusunda fikirler elde edilmiştir. Çalışmanın sonucunda; perfüzyonistlerde iş doyumunun genel olarak orta düzeyin üstünde olduğu görülmüştür. Memnuniyetin en yüksek olduğu alanlar, yapılan işten, iş arkadaşlarından ve ücretten duyulan memnuniyettir.
Özet (Çeviri)
Hospitals require intensive work, even outside of working hours. The perfusionists profession requires dedication and attention. Even the smallest mistake can have irreversible consequences. Therefore, in order to minimize risk during the implementation phase of the profession, high levels of job satisfaction is required. In this study, job satisfaction levels of perfusionists and the factors that influence job satisfaction levels were investigated. This study is performed without compromise of objectivity and scholarship. As a result of this research, many factors that affect job satisfaction levels of perfusionists have emerged. These factors depend on; the perfusionists themselves, their colleagues, marital status, gender, earnings, their directors, the institution they work and their contract status. Each factor is analysed under separated titles. The obtained results are evaluated, and new ideas for the improvement of job satisfaction of perfusionists are concluded. In the result of the study; job satisfaction in perfusionists is found above the moderate level. Satisfaction is highest in the areas of job satisfaction, colleagues and payment.