Tatlı darı (Sorgum bicolor (L.) moench var. saccharatum) ve yemlik karpuz (Citrillus lanatus (Thunb.) Matsum.&Nakai var. citroides (Balley) Mansf.)'un Söke/Aydın koşullarına adaptasyonu üzerine araştırmalar
Investigations on the adaptation of sweet sorghum (Sorgum bicolor (L.) moench var. saccharatum)and forage watermelon (Citrillus lanatus (Thunb.) Matsum.&Nakai var. citroides (Balley) Mansf.) under Söke/Aydin conditions
- Tez No: 371304
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN GEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, 2012 yılı yaz mevsiminde Söke ovası ekolojik koşullarında tatlı darı ve yemlik karpuz bitkilerinin adaptasyonlarını incelemek, verim ve diğer bazı özellikleri belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma, iki farklı bağımsız tek bitki denemesi şeklinde yürütülmüştür. Sonuçlar, her iki bitkinin yöre koşullarına oldukça iyi uyum sağladığını ve yüksek verimlere ulaştığını ortaya çıkarmıştır. Tatlı darı bitkisinden yöre koşullarında toplamda 7.2 t/da'a ulaşan iki silajlık biçim ve 314 kg/da'lık tane verimi elde edilmiştir. Yemlik karpuz bitkisinden 17.4 ton/da meyve verimi, 87 g/bitki tohum verimi elde edilmiştir. Yemlik karpuz meyvelerinin herhangi bir çürüme olmaksızın %34'lük bir yaş ağırlık kaybıyla 270 gün süreyle depolanabileceği de saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was to examine the adaptation and yield and some other characteristics of forage watermelon and sweet sorgum plants under the ecological conditions of Söke plain in summer crop production season of 2012. Two different individual single crop field experiments were conducted. One year results indicated that both crops adapted very well in Söke condition and reached quite high yields. 3.14 t ha-1 grain yield and sum of 72 t ha-1 fresh biomass yield were obtained from sweet sorghum. Forage watermelon has 174 t ha-1 fresh fruit yield and 87 g plant-1 seed yield. It was also concluded that forage watermelon fruits can be easily stored 270 days with 34% weight loss without any rot.