Isparta'nın önemli üretim alanlarında kiraz çiçek, yaprak ve meyvelerindeki Trips (Thysanoptera) türlerinin saptanması ve yayılış ile bulunuş oranlarının belirlenmesi üzerinde araştırmalar
A research into the determination of the Thrips (Thysanoptera) species on cherry flowers, leaves and fruit in important production areas of Isparta and the determination of spread and presence rates of the Thrips (Thysanoptera)
  1. Tez No: 371303
  2. Yazar: ASİYE UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR TEZCAN, YRD. DOÇ. DR. OZAN DEMİRÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Isparta'nın önemli kiraz üretim alanlarında Thysanoptera takımına bağlı türleri belirlemek amacıyla yürütülen bu çalışma 2013 yılında yapılmıştır. Çalışma sonunda 19 trips türü saptanmıştır. Bulunan türler arasında Taeniothrips inconsequens (Uzel, 1895) (805 birey) en çok toplanan tür olup, sırasıyla bu türü Thrips meridionalis (Priesner, 1926) (483 birey), T. tabaci (Lindeman, 1889) (294 birey), Haplothrips reuteri (Amyot & Serville, 1843) (257 birey), Frankliniella occidentalis (Pergande, 1895) (93 birey), Aeolothrips intermedius (Bagnall, 1934) (33 birey), Tenothrips frici (Uzel, 1895) (12 birey), H. tritici (Kurdjumov, 1912) (11 birey), A. collaris (Priesner, 1919) (10 birey), Melanthrips fuscus (Sulzer, 1776) (6 birey), T. italicus (Bagnall, 1926) (3 birey) izlemiştir. Chirothrips manicatus (Haliday, 1836), F. intonsa (Trybom, 1895), Mycterothrips salicis (O. M. Reuter, 1879) ve T. angusticeps (Uzel, 1895) türlerinden ikişer birey, T. minutissimus (Linnaeus, 1758), M. albidicornis, (Knechtel, 1923), Orothrips priesneri (Titschack, 1958), M. pallidior (Priesner, 1919) türlerinden birer birey bulunmuştur. İlk kez bu çalışmayla Isparta'dan bildirilen türler; Mycterothrips salicis, Thrips italicus ve Orothrips priesneri'dir. Trips örneklerinin çiçeklerde (15500 adet) bulunma oranı % 12,80 iken meyvelerde (15500 adet) bu oran % 0,21'dir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine species related to Thysanoptera existing at important cherry orchards in Isparta in the year of 2013. At the end of this study, nineteen thrips species were determined. Among the species found, Taeniothrips inconsequens (Uzel, 1895) (805 individuals) is the most collected species, followed by Thrips meridionalis (Priesner, 1926) (483 individuals), T. tabaci (Lindeman, 1889) (294 individuals), Haplothrips reuteri (Amyot & Serville, 1843) (257 individuals), Frankliniella occidentalis (Pergande, 1895) (93 individuals), Aeolothrips intermedius (Bagnall, 1934) (33 individuals), Tenothrips frici (Uzel, 1895) (12 individuals), H. tritici (Kurdjumov, 1912) (11 individuals), A. collaris (Priesner, 1919) (10 individuals), Melanthrips fuscus (Sulzer, 1776) (6 individuals), T. italicus (Bagnall, 1926) (3 individuals) respectively. Two individuals were found from the species of Chirothrips manicatus (Haliday, 1836), F. intonsa (Trybom, 1895), Mycterothrips salicis (O. M. Reuter, 1879) and T. angusticeps (Uzel, 1895) and one individual was found from the species of T. minutissimus (Linnaeus, 1758), M. albidicornis, (Knechtel, 1923), Orothrips priesneri (Titschack, 1958), M. pallidior (Priesner, 1919). In this study, the species reported from Isparta for the first time were Mycterothrips salicis, Thrips italicus and Orothrips priesneri. While the existence percentage of thrips examples on flowers (15500 items) was %12, 80, it is %0, 21 on fruit (15500 items).