Tatlı darı (Sorghum bicolor (L.) Moench var. Saccharatum) ve börülce (Vigna ungiuculata (L.) Walp.) karışımlarının silaj amacıyla kullanım olanakları üzerine bir araştırma
An investigation on usage possibilities of sweet sorghum (Sorghum bicolor (L.) Moench var. Saccharatum) and black eyed-pea (Vigna unguiculata (L.) Walp.) mixture for silage
- Tez No: 420558
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araĢtırma, farklı dönemlerde biçilen tatlı darı (Sorghum bicolor var. saccharatum) bitkisinin börülce (Vigna unguiculata) bitkisiyle değiĢik oranlarda silolanması durumunda ortaya çıkabilecek silaj ve yem kalite özelliklerini değerlendirmek amacıyla yürütülmüĢtür. Bitkisel materyal olarak“Keller”isimli tatlı darı çeĢidi ile“Karagöz”isimli börülce çeĢidi kullanılmıĢtır. Tatlı darı bitkisi üç farklı zamanda (baĢaklanma baĢlangıcı, anthesis ve hamur olum dönemi) biçilmiĢ ve 5 değiĢik oranda (%100 tatlı darı (TD)+%0 börülce (B), %75TD+%25B, %50TD+%50B, %25TD+%75B ve %0TD+%100B) börülce bitkisiyle kuru madde bazında karıĢtırılmıĢ ve vakumlanarak silolanmıĢtır. Tesadüf parselleri deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak düzenlenen laboratuvar çalıĢması 2013 yılında, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü laboratuvarında yürütülmüĢtür. Hasat dönemi ve karıĢım oranlarının verim ve silaj kalitesi üzerine önemli etkileri belirlenmiĢtir. Geciken hasat dönemi toplam KM verimi ve mayalanma kalitesini olumlu fakat yem değerini olumsuz etkilemiĢtir. KarıĢımdaki börülce oranı arttıkça HP oranı da yükselmiĢtir. Ayrıca, börülce otunun silaja eklenmesi pH ve AA oranını da arttırmıĢtır. Yalın börülce silajında en yüksek pH ve AA içeriği saptanmıĢtır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to assess silage and forage values of sweet sorghum (Sorghum bicolor var. saccharatum) silage when ensiled with different proportions of black-eyed pea [Vigna unguiculata]. Keller cv. of sweet sorghum and Karagöz cv. of black-eyed pea were used as crop material. Sweet sorghums were cut 3 different harvesting stages (panicle emergence, anthesis and doughy) and were mixed with black-eyed pea at sorghum crop:black-eyed pea ratios of 100:0, 75:25, 50:50, 25:75, and 0:100% on dry matter bases. All crops were chopped using a conventional chopper, and for each mixture 500 g of fresh material was vacuum sealed in a plastic bag and fermented for an average of 40 days, four bags per mixture. There were significant differences between harvest stages and mixture rates. Delaying harvest stage affected positively total DM yield and fermentation quality but not forage value. Crude protein (CP) increased as proportion of black-eyed pea increased in the mixture. In addition, pH and AA increased when black-eyed pea was added. Silage with 100% black-eyed pea without sweet sorghum had the highest pH and AA rates.