Pasif matriks ekranlar için organik ışık yayan diyot (OLED) üretimi, optik ve elektriksel karakterizasyonu
Production and characterization of organic light emitting diodes (OLED) for passive matrix displays
- Tez No: 371313
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER MERMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez pasif matriks ekranlar için organik ışık yayan diyot üretimi (OLED) ve karakterizasyonu üzerine odaklanmıştır. İyi elektriksel iletkenlik ve yüksek optik geçirgenlik özelliklerinden dolayı altlık olarak indiyum katkılandırılmış kalay oksit kullanılmıştır (Indium Tin Oxide, ITO). ITO yüzeyinin pürüzlülüğünün azaltılması ve diğer katmanlarla enerjisi seviyesinin uyumluluğunu arttırmak amacıyla kendiliğinden organize tek katman tekniği (KOT) üzerinde durulmuştur. ITO yüzeyini modifiye etmek için ferrosen karboksilik asit (MY1) ve ferrosen boronik asit(MY2) olmak üzere iki farklı KOT molekülü kullanılmıştır. Çözeltileri hazırlanmış KOT molekülleri içinde ITO'lar değişik sürelerde (3saat ve 12saat) bekletilmiş ve bu sürelerin KOT moleküllerinin yüzeyle bağ oluşturma üzerindeki etkisi incelenmiştir. Modifiye edilmiş ITO'ların yüzey morfolojisi Atomik Kuvvet Mikroskobu (AFM) ve döngüsel voltammetri yöntemiyle incelenmiştir. Bu yüzey analizlerinin yanı sıra, ITO/KOT/TPD/Alq3/Al, ITO/TPD/Alq3/Al konfigürasyonuna sahip OLED aygıtlar üretilerek bu aygıtların lüminesans-akım ve akım-gerilim grafikleri elde edilmiştir. Elde edilen veriler karşılaştırılarak KOT moleküllerinin OLED aygıtlarındaki etkisi araştırılmıştır. Modifiye edilmiş OLED aygıtlarının çalışma potansiyellerinde ve ışık şiddetinde modifiye edilmemiş OLED aygıtlarına göre iyileşme olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focused on fabrication and characterization of organic light emitting diodes (OLED) for passive matrix displays. Because of good electrical conductivity and high optical transparency, indium tin oxide (ITO) was used as a substrate. In order to decrease surface roughness of ITO and to match energy levels between ITO and adjacent layers, Self Assembly Monolayer was used. Two different types of SAM molecules, which are ferroceneboronic acid (MY1) and ferrocenecarboxylic (MY2) acid, were prepared and used to modify the ITO surface. ITO covered glass substrates were immersed in solutions of SAM molecules and waited for two different time (3 hours and 12 hours) intervals to investigate the bounding effects between SAM layer and ITO surface. Surface analyses of modified and unmodified ITO's were performed by Atomic Force Microscopy (AFM) and cyclic voltametry techniques. In addition to surface analyses, OLED devices which have ITO/KOT/TPD/Alq3/Al and ITO/TPD/Alq3/Al configuration were fabricated. Electrical and optical properties of these devices were investigated. It has shown that luminous intensities and turn on voltages of the modified OLED devices were improved compared to unmodified ones.