Bazı sıcak iklim çim buğdaygillerinde farklı tuz konsantrasyonlarının verim ve kalite üzerine etkileri
The effects of different salt concentrations on the yield and quality of some warm season turf grasses
  1. Tez No: 371322
  2. Yazar: ECEM GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ÇAKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu saksı denemesi bazı sıcak iklim çim buğdaygillerinde (Cynodon dactylon x C. transvaalensis, Stenotaphrum secundatum, Pennisetum clandestinum) farklı tuz (0-100-200-300 mM) konsantrasyonlarının verim ve kalite özellikleri üzerine etkilerini incelemek amacıyla 6 ay boyunca sürdürülmüştür. Sera koşullarında gerçekleştirilen bu çalışma faktöriyel deneme desenine uygun olarak yürütülmüştür. Artan tuzluluk yaprak renkleri dışında çim kalitesinde önemli değişiklikler meydana getirmiştir. Tüm bitkilerin yeşil aksam ve kök kısımlarına ait boyları kısalmış, ağırlıkları ise azalmıştır. Ayrıca tuzluluk arttıkça en temel üç besin maddesi olan N, P, K element içerikleri de olumsuz bir şekilde etkilenmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarına dayanarak, Pennisetum clandestinum çimi 200 mM tuz uygulamalarından fazla, 300 mM tuz uygulamalarından daha fazla etkilenmesine rağmen, incelenen diğer bitkilere göre tuzluluğa daha yüksek dayanım sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this pot experiment was to investigate the effects of different salt concentrations (0-100-200-300 mM) on the yield and quality of some warm season turf grasses (Cynodon dactylon x C. transvaalensis, Stenotaphrum secundatum, Pennisetum clandestinum) during 6 months. This study was carried out under greenhouse conditions in a compliance with factorial experimental design. Increasing salinity resulted in a significant reduction in turf quality except colour of leaves. In all plants, shoot and root lengths were shorten and their weights were decreased. Also, contents of the three major nutrients; N, P, K elements was affected adversely as salinity increased. Based on the results of the present study, altought Pennisetum clandestinum was affected by 200 mM and even more by 300 mM salt concentration, it showed significantly higher salinity tolerance compared to other tested cultivars.