Etlik piliçlerde altlık materyali ve yerleşim sıklığının kontakt dermatit görülme oranı üzerine etkileri
Effect of litter material and stocking density on incidence of contact dermatitis in broilers
- Tez No: 371324
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİŞAN SERVET YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada altlık materyali ve yerleşim sıklığının (YS) kontakt dermatit görülme oranı üzerine etkilerinin saptanması amaçlanmıştır. Bu amaçla civcivler 35, 38 ve 40 kg/m2 YS'de ve talaş veya çeltik kavuzu üzerinde büyütülmüş, performans, altlık kalitesi, dermatit görülme oranı, korku (tonik immobilite) ve stres düzeyine (heterofil (H) ve lenfosit (L) oranı) ait parametreler incelenmiştir. Denemenin 35. gününde YS 35 kg/m2 piliçleri kesilmiş, YS 38 ve 40 kg/m2 piliçleri 42. güne kadar sırasıyla 49 ve 51 kg/m2 olması hedeflenerek yetiştirilmeye devam edilmiştir. Denemenin 35. gününde YS'nin 35'den 40 kg/m2'ye artmasıyla canlı ağırlık ve canlı ağırlık artışında gerileme gözlenmiş, bu olumsuz etkiden erkek piliçler dişilere göre daha fazla etkilenmiştir. YS 35 ve 38 kg/m2'de yem tüketimi ve yemden yararlanma benzer bulunurken en düşük yem tüketimi ve yemden yararlanma YS 40 kg/m2' da saptanmıştır. Ölüm oranının gruplar arasında benzer olduğu görülmüştür. Ayak tabanı dermatiti görülme oranı YS'nin 40 kg/m2'ye çıkarılmasıyla artarken YS 35 ve 38 kg/m2'de benzer bulunmuştur. İç diz dermatiti görülme oranı ve tonik immobilite süresi YS'den etkilenmemiştir. Denemenin 42. gününde YS'nin 38 (49)'dan 40 (51) kg/m2'ye arttırılmasıyla canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı ve yemden yararlanma gerilemiş, kontakt dermatit oranı ve H:L artmış, yem tüketimi ve tonik immobilite gruplar arasında benzer bulunmuştur. Altlık materyalinin performans ve dermatit görülme oranı üzerine etkisi gözlenmemiş, ancak, deneme sonunda çeltik kullanılan grupta talaş grubuna göre altlığın kuru madde içeriği daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of litter material and stocking density on incidence of contact dermatitis in broilers. One day old Ross broiler chicks were assigned to stocking densities of 35, 38 and 40 kg/m2 Chicks in each stocking group were reared on either wood shaving or rice hull. Litter quality, live performance, incidence of contact dermatitis and fear (tonic immobility) and stress (Heterophil to Lymphocyte ratio, H:L) of broilers were determined. Chickens in 35 kg/m2 stocking density were slaughtered at 35 day of age while the other 2 stocking densities (38 and 40 kg/m2) were kept until 42 day and aimed to 49 and 51 kg/m2 respectively. At 35 day, body weight and body weight gain were adversely affected with increasing stocking density from 35 to 40 kg/m2 and this effect was more severe in males than those from females. Feed consumption and feed conversion were similar in broilers at 35 and 38 kg/m2 stocking densities and the lowest feed intake and the worst feed conversion were found in broilers at 40 kg/m2 stocking density. Stocking density had no significant effect on mortality. Incidence of foot pad dermatitis were similar in broilers at 35 and 38 kg/m2 stocking densities but highest in broilers at 40 kg/m2. However stocking density had no significant effect on incidence of hock burns and duration of tonic immobility. At 42 day, body weight, body weight gain and feed conversion impaired, incidence of contact dermatitis and H:L ratio increased by increasing in stocking density while feed intake and duration of tonic immobility were similar between groups. Litter material had no effect on performance and incidence of contact dermatitis, however, dry matter of litter from rice hull were higher than those from wood shaving.