Buğday samanının karanfil eterik yağı ile muamelesinin in vitro organik madde sindirilebilirliği ve metabolize olabilir enerji değeri üzerine etkisi
Effect of clove oil treatment in vitro organic matter and metabolizable energy value of wheat straw
- Tez No: 371325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÖZELÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma karanfil eterik yağının, buğday samanının in vitro kuru madde sindirilebilirliği (KMS), organik madde sindirilebilirliği (OMS) ve metabolize olabilir enerji (ME) değeri üzerine etkisini tanımlamak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada karanfil yağı, farklı doz (50, 100 ve 200 ppm) ve zaman periyotlarında (1, 3, 5, 7, 9 ve 12 saat) buğday samanı ile muamele edilmiştir. Bulgulara göre, karanfil yağı muamelesi buğday samanının KMS'ni % 37.17'den % 53.92'ye, OMS'ni % 41.88'den % 44.16'ya, ELOS değerini % 22.31'den % 39.45'e ve ME değerini 7.53 MJ/kg'dan 8.13 MJ/kg KM'ye artırmıştır. Bu parametrelerle ilgili en yüksek değerler 200 ppm' lik doz ve 5. saatte elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to identify effect of the clove essential oil treatment in vitro dry matter digestibility (DMD) , organic matter digestibility (OMD) and metabolize possibility energy (MPE) value of wheat straw. In this study, clove essential oil treatment of wheat straw in different dosages (50,100 and 200 ppms) and different time periods (1,3,5,7,9 and 12 hours). According to findings, clove oil treatment raised the DMD of wheat straw from %37.17 to %53.92, the OMD of it from %41.88 to %44.16, ELOS of it from %22.31 to %39.45 and the MPE value of it from 7.53 MJ/kgs to 8.13 MJ/kgs. The highest values related to these parameters were maintained at the dosage of 200 ppm and 5th. hour.