Hayvancılıkta meta analizi uygulamaları
Meta analysis applications in animal science
  1. Tez No: 371326
  2. Yazar: AHMET ERHAN KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Ziraat, Biostatistics, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada belirli bir konuda birbirinden bağımsız olarak yapılmış olan çalışmaların sonuçlarının birlikte istatistiksel yöntemlerle analiz edilmesi sonucu konuyla ilgili parametrelerin daha güvenilir bir şekilde tahmin edilmesini hedefleyen meta analizinin tanıtımı yapılmıştır. Çalışmada iki uygulama gerçekleştirilmiştir. Bunlardan ilkinde 305 günlük süt verimi ile laktasyon süresi arasındaki korelasyon düzeyi üzerinde durulmuştur. Bu amaçla daha önceki yıllarda yapılmış ve yayınlanmış 7 çalışmada saptanan süt verimi ile laktasyon süresi arasındaki korelasyon verileri Hedges-Olkin yöntemi ile analiz edilmiş, çalışmalar arası heterojenliğin önemli olup olmadığı ise Q test istatistiği ile tespit edilmiştir. Kesikli verilerde meta-analizinin işleyişini göstermek amacıyla gerçekleştirilen ikinci uygulamada süt sığırlarında topallığın laktasyon sırasına göre değişimi incelenmiştir. Bu iki değişkenin saptandığı, 34 farklı işletmeden elde edilen sonuçlar 34 farklı çalışma gibi düşünülerek olasılık oranı için tek adım (Peto) yöntemi ile analiz edilmiştir. Yine çalışmalar arası heterojenliğin tespitinde Q test istatistiğinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, meta-analysis were introduced with the aim to more reliably estimate the related parameters as a result of jointly analyzing results of independent studies conducted previously in a given topic. In this study, two applications were performed. In the first application, the correlation between 305-d milk yield and lactation length was examined. With this aim, the correlation data of seven earlier studies conducted in previous years were analyzed using Hedges-Olkin method, and Q test statistic was used to determine whether heterogeneity was significant. In the second application performing with the aim of illustrating meta-analysis in the categorical data, the change of lameness according to parity was analyzed and results obtained from 34 farms considered separately in respect of these two variables were statistically evaluated by One-Step (Peto) Method for likelihood ratio, and Q test statistic was utilized again with the determination of heterogeneity.