Bakteriyel selüloz doku iskelesi üzerinde damarlı kemik modeli oluşturulması
Bakteri̇yel selüloz doku i̇skelesi̇ üzeri̇nde damarli kemi̇k modeli̇ oluşturulmasi
  1. Tez No: 371328
  2. Yazar: ECE BAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİME İSMET DELİLOĞLU GÜRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez çalışmasında doğal bir polimer olan bakteriyel selülozdan (BS) poröz üç boyutlu bir doku iskelesi oluşturulması ve osteoblastik benzeri yapıya sahip olan insan osteosarkoma hücreleri (SaOS-2) ile oluşturulan kemik modeli üzerinde, insan endotel progenitör hücreleri (EPC) ve insan umblikal damar endotel hücreleri (HUVEC) kullanılarak vaskülarizasyonun sağlanması amaçlanmıştır. Normalde 70-120 nm por çaplarına sahip olan BS'nin içerisine hücrelerin girip burada damarlanma sağlayabilmeleri amacıyla bu doku iskelesinin por çapları arttırılmıştır. Kemik mikroçevresinin en iyi şekilde taklit edilmesi için BS iskeleye hidroksiapatit (HAp) kristalleri tutturularak BS-HAp kompoziti oluşturulmuştur. Vaskülarizasyon için en uygun hücre konsantrasyonu ve besi ortamı kompozisyonu belirlendikten sonra, elde edilen uygun por çapındaki BS ve HAp-BS kompoziti üzerinde endotel hücrelerin vaskülarizasyonu sağlanmaya çalışılmıştır. Günümüzde kullanılan kemik greftlerinin dezavantajlarını ortadan kaldırabilmek ve avantajlarını bir araya getirebilmek, ayrıca kemik greftlerinin kullanılabilirliğini arttırmak ve maliyeti azaltmak için doku mühendisliği uygulamaları ile üretilen greftler büyük önem kazanmıştır. Önceden damarlandırılmış kemik greftlerinin iyileşme sürecinin hızlandırdığı ve damarsız greftlere göre daha sağlıklı bir tedavi süreci gerçekleştirdikleri bilinmektedir. Bu amaçla sunulan tez çalışmasının kemik doku mühendisliği alanında ileride yapılacak olan çalışmalara yön vermesi açısından oldukça büyük önem taşıdığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is intended to produce three-dimensional bacterial cellulose (BS) a natural polymer tissue scaffold and vascularize bone model formed by osteoblast like human osteosarcoma cell line (SaOS-2) with human endothelial progenitor cells (EPC) and human umblical vein endothelial cells (HUVEC). Normally, BC has 70-120 nm pore size, but pore diameters were increased in order that cells enter into BC for vascularisation. BS-hydroxyapatite (HAp) composite was produced by attaching HAp crystals to BS scaffold with the purpose of mimicking bone microenvironment in the best way. After determining the appropriate cell concentration and culture medium composition for vascularisation, it is tried to vascularise endothelial cells on the BS and BS-HAp composite which have appropriate pore size. Tissue engineered grafts has gained great importance in order to eliminate disadvantages of currently used bone grafts, to combine their advantages, to increase the utilization of the bone graft, and also to reduce their costs. It is known that pre-vascularised bone grafts accelerate the healing process and perform healtier treatment process than normal grafts. The thesis which is performed for this purpose has a great importance for guiding to the future studies in the field of bone tissue engineering.