SH-SY5Y hücreleri kullanılarak 6 hidroksi dopamin (6-OHDA) aracılığıyla oluşturulan in vitro parkinson modelinde P90rsk ve P38 sinyal yolaklarının GSK-3β düzenlemesine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effect of P90rsk and P38 signal pathways on GSK-3 beta regulation i̇n 6-hydroxydopamine (6-OHDA) induced in vitro parkinson model in SH-SY5Y cells.
  1. Tez No: 371329
  2. Yazar: GÜNER GAMZE BEYOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN OĞUZ KOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Parkinson hastalığı, kronik ve ilerleyici bir hareket bozukluğudur. Parkinson hastalığının sıklığı toplumlara göre değişkenlik göstermekle birlikte, 50 yaş üzeri kişilerin ortalama yüzde dördü Parkinson hastalığı tanısı almaktadır. Parkinson hastalığı dopaminerjik nöronların kaybı ile karakterize olmakla birlikte, bu hücresel ölümün altında yatan mekanizmalar pek az anlaşılabilmiştir. Bu yüksek lisans tezinin amacı, 6-OHDA ile oluşturulmuş in vitro Parkinson modelinde GSK-3 beta ile GSK-3 beta düzenleyicileri olan p90RSK ve p38 sinyal yolaklarının dopaminerjik hücre ölüm mekanizmalarındaki rolünü araştırmaktır. Bu amaçla, SH-SY5Y hücrelerinde 6-OHDA ile oluşturulan in vitro Parkinson modeli kullanılmış ve p38, p90RSK ve GSK-3 beta inhibitörlerinin uygulanmasından sonra dopaminerjik nöronların hücre sağkalımı değerlendirilmiştir. WST-1 hücre sağkalımı testi sonuçları, p38 ve p90RSK inhibitörlerinin hücre sağkalımı üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığını, buna karşın GSK-3 beta inhibitörünün hücre sağkalımında etkili olabileceğini göstermektedir. Sonuçlarımız, 6-OHDA ile oluşturulmuş in vitro Parkinson modelinde GSK-3 beta sinyal yolağının olası bir koruyucu etkisinin olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease is a chronic and progressive movement disorder. Although the incidence of Parkinson's disease varies according to the society, four percent of the people in average aged over 50 are diagnosed as Parkinson's disease. Parkinson's disease characterizes with selective loss of dopaminergic neurons yet, underlying mechanisms of this neuronal death is poorly understood. The aim of this master's thesis is to investigate the role of GSK-3 beta and GSK-3 beta regulators; p90 RSK and p38 signal pathways in dopaminergic cell death mechanisms in a 6-OHDA-induced in vitro Parkinson's model. For this purpose, in vitro 6-OHDA induced Parkinson model was used in SH-SY5Y cells and then cellular survival of dopaminergic neurons was assessed following p38, p90RSK and GSK-3 beta inhibitor treatments. WST-1 cellular survival test results show that, p38 and p90RSK inhibitors have no significant effect on cell survival whereas GSK-3 Beta inhibitor is likely to be effective on cell survival. Our results suggest that GSK-3 beta signalling pathway may have a possible protective role against 6-OHDA induced cell death in this in vitro Parkinsons's disease model.