Güneş ışığı yansıtıcı kaplama alternatifleri üzerine bir araştırma: Serin kaplamalar
Sun-reflective coating on alternatives research : Cool coating
- Tez No: 371327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN VARLIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada amaç Kentsel Isı Adası Etkisini (KIAE) azaltmak adına ısıl yansıtma ve ısıl yayma performansı yüksek boyalar hazırlamaktır.İnceleme 5 farklı renkte (kırmızı, sarı, mavi, yeşil ve siyah) yapılmıştır. Hem standart pigment (piyasada kullanılan pigmentler) hem de“cool pigment”olarak geçen serin pigmentler kullanılarak hazırlanan akrilik boyalar ile bu boyalara ilave edilen cornflake ve silverdolar olarak adlandırılan ve sırasıyla, patlamış mısır ve bozuk para şekilsel görünümüne sahip iki farklı tipte alüminyum pigment ilaveleri yapılan boyalarla uygulama yapılarak paneller hazırlanmıştır. Bu paneller Flüoresans UV lamba altında yaşlandırılmıştır. Yaşlandırma öncesi ve sonrası olmak üzere morötesi-görünür-kızılötesi ışık spektroskopisi (UV-VIS-NIR), Toplam Güneşsel Yansıtma (Total Solar Reflectance-TSR) değerleri, yüzey sıcaklık ve renk değerleri ile boyaların karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Kullanılan pigmentlerin farklı renklerde ısıyı yüzeyden yansıtabilme, yüzey sıcaklığı ve renk değerlerine olan etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to prepare high performance thermal reflectance and thermal emission paints to reduce Urban Heat Island Effect (UHI).Acrylic paint is used in this experiment and made by 5 different color which are red, yellow, blue, green and black. Those colors are prepared by conventional pigments and cool pigments. The study is also done by aluminium pigments which are called as flake and silverdolar, added to both conventional and cool pigments. After that prepared panels are aged under fluorescenced UV lamp. Before and after aging, the ultraviolet-visible-infrared light spectroscopy (UV-VIS-NIR), Total Solar Reflectance (TSR), values of surface temperature and color values of the dyes are carried out characterization. In different colored panels; reflection of heating from the surface, the surface temperature and the impact on color values are examined.