Dietilstilbestrol (DES) içeren cuınp kuantum dot nanoparçacıkların sentezlenmesi, Tc-99m ile işaretlenmesi ve in vitro biyoaffinitelerinin incelenmesi
Synthesis of CuInP quantum dot nanoparticles containing diethylstilbestrol (DES), radiolabling with Tc-99m and investigation of their in-vitro bioaffinities
- Tez No: 371331
- Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN ÜNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Dietilstilbestrol (DES), östrojen reseptörü (ER) için yüksek afiniteye sahip, iyi tanınan, steroid olmayan bir östrojen molekülüdür. Günümüzde DES meme ve prostat kanserlerinin tedavisinde kullanılır (Ünak et al., 2012). Bu tez projesinde östrojen reseptörleri zengin olan kanser hücrelerine spesifik olan bir fosfat/bakır/indiyum içeren kuantum dot konjuge DES türevi [dietilstilbestrol difosfat / bakır / indiyum] (DES-CIP), sentezlenmiş ve kalay (II) klorür dihidrat indirgeyici ajan kullanılarak 99mTc ile işaretlenmiştir. 99mTc-DES-CIP Radyoişaretleme % verimi ve kalite kontrol çalışmaları İnce Tabaka Radyo Kromatografi (TLRC) yardımıyla yapılmıştır. Sentezlenen DES-CIP kuantum dotların floresan özellikleri nedeniyle 99mTc-DES-CIP dual görüntüleme için (SPECT-Optik) uygun özellikler taşımaktadır. 99mTc işaretli dietilstilbestrol DES-CIP kompleksinin (99mTc-DES-CIP) in vitro biyolojik etkinliği, insan meme adenokarsinoma hücreleri (MCF-7), insan prostat adenokarsinoma hücreleri (PC-3) ve akciğer karsinomahücreleri (A-549) üzerinde incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar 99mTc-DES-CIP ve DES-CIP'ı, meme kanseri, prostat kanseri ve onların akciğerde bulunan metastazları gibi ER zenginleştirilmiş tümörler ve lenf nodları için uygun bir dual mod görüntüleme ajanı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Diethylstilbestrol (DES) is a well known, nonsteroidal estrogen with high affinity for the estrogen receptor (ER). Today DES is used to treat breast and prostate cancers (Ünak et al., 2012). A phosphate/copper/indium derivative of DES [Diethylstilbestrol diphosphate/copper/indium] (DES-CIP) which is specific to tumor cells was synthesized and labeled with 99mTc using Tin (II) chloride dihydrate as reducing agent. The percentage (%) radiolabeling yield of 99mTc-DES-CIP and quality control studies were carried out by Thin Layer Radio Chromatography (TLRC). In addition, it has fluorescence attribute because of the quantum dots architecture in the structure. In vitro biological activity of 99mTc labeled diethylstilbestrol DES-CIP compound (99mTc-DES-CIP) and its fluorescence properties, were examined on human breast adenocarcinoma cells (MCF-7), human prostate adenocarcinoma cells (PC-3) and human lung carcinoma cells (A-549). The results showed that, in imaging by gamma-camera and fluorescence microscope, 99mTc-DES-CIP and DES-CIP may be proposed as an imaging agent for ER enriched tumors such as breasts, prostate and their metastases in lungs, and assistance for their therapies.