Three dimensional collagen scaffold for skin tissue engineering
Deri doku mühendisliği için üç boyutlu kollajen iskeleler
- Tez No: 371333
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLİN ŞENDEMİR ÜRKMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada, gözenekli kolajen iskeleler iki katmanlı insan derisini taklit etmek amacıyla liyofilizasyon ile başarıyla üretilmiştir. Geliştirilen iki tabakalı deri modelinde dış katman epidermis, iç tabaka da dermis olarak görev yapmaktadır. Kollajen sünger küçük porlu epidermal katmanı teşkil etmektedir. Alt tabaka dermis katmanının özelliklerini taşımaktadır ve dış katmana göre uygun büyüklükte gözenek boyutuna ve gözenekliliğe sahiptir. Bu gereklilikleri gidermek amacıyla iskeleler yara tedavilerinde de yaygın olarak kullanılan kollajenden yapılmıştır. Keratinositler dış tabakayı oluşturan küçük porlu kollajen süngerin üstüne, fibroblastlar da alt tabakayı oluşturan büyük porlu iç katmanın üzerine ekilmişler ve üretim ko-kültüre sistemiyle tasarlanmıştır. Köpükler bir dehidrotermal (DHT) ve/veya gluteraldehit işlem kullanılarak çapraz bağlanmıştır. En uygun çapraz bağlama yöntemine karar vermek için bozunma örüntüleri ve mekanik testler analiz edilmiştir. Kollajen köpükler köpük kalınlığı, yüzey gözenekliliği, kütle gözenekliliği, gözenek boyutu dağılımı, in situ ve enzimatik bozunma, mekanik basınç testi, FTIR-ATR ve SEM analizleri ile karakterize edilmiştir. Porlu kollajen köpüklerin insan dermal keratinositleriyle olan in vitro etkileşimleri ve insan dermal fibroblastları hücre kültür çalışmalarıyla matris bileşimi etkileri ve hücre proliferasyonu ve farklılaşmaları üzerindeki yapı ile beraber incelenmiştir. Sonuç olarak, gözenekli kolajen iskeleler deri doku mühendisliği uygulamaları için potansiyel bir alternatif olarak kabul edilebilir
Özet (Çeviri)
In this study, porous collagen scaffolds were successfully fabricated by lyophilization for the purpose of mimicking bilayer human skin. In the bilayer skin model which was developed the outer layer was to serve as the epidermis and the inner layer was to serve as the dermis. The collagen sponge was constituted the epidermal layer which had small pores. The bottom layer was carried the properties of the dermis layer and had appropriate porosity and bigger pore sizes than outer layer. To satisfy these requirements, scaffolds were constructed out of collagen which is widely used in wound dressings. Keratinocytes were seeded on the small porous collagen sponge that will be formed the outer layer and fibroblasts were seeded on the bigger porous inner layer that will be formed the bottom layer and the construct was incubated in the co-culture system. The foams were cross-linked using a dehydrothermal treatment (DHT) and/or a glutaraldehyde treatment. In order to decide the most suitable crosslinking method; degradation patterns and mechanical tests were analyzed. Collagen foams were characterized followed by foam thickness, surface porosity, bulk porosity, pore size distribution, in situ and enzymatic degradation, mechanical compressive testing, FTIR-ATR and SEM analysis. In vitro interactions of porous collagen foams with human dermal keratinocytes and human dermal fibroblasts were investigated by cell culture studies, also the effects of matrix composition and structure on cell proliferation and differentiation were investigated. In conclusion, porous collagen scaffolds could potentially be considered as an alternative for skin tissue engineering applications.