Mikro ölçekli bir güneş enerjili absorpsiyonlu soğutma sisteminin tasarımı ve performans analizi
Design and performance analysis of a micro scale solar assisted absorption chiller
- Tez No: 371332
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORAY ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada güneş enerjisi kaynaklı mikro ölçekli ve tek kademeli bir absorpsiyonlu soğutma sistemi İzmir koşullarında bulunan bir laboratuvar için tasarlanmıştır. Öncelikle ilgili mekânın çalışma koşulları incelenmiş ve en kötü durum senaryosu için soğutma yükü hesaplanmıştır. Soğutma yükü ve baz alınan tasarım parametreleri göz önüne alınarak soğutma makinasının bileşenlerinin kapasiteleri hesaplanmış ve boyutlandırmaları gerçekleştirilmiştir. LiBr-Su çözeltisi kullanılan bu sistemdeki generatör yüküne göre gerekli olan vakum tip ısı borulu güneş enerjisi toplayıcısı ihtiyacı hesaplanmıştır. İzmir ili için soğutma sezonundaki ayları temsil eden günler için saatlik sıcaklık ve ışınım verileri alınarak farklı koşullardaki yük değişimleri ve faydalanma oranları Matlab yazılımında oluşturulmuş modellerle hesaplanmıştır. Çalışma sonucunda absorpsiyonlu soğutma çevriminin COP değeri 0.81 bulunmuştur. Sistemde değişken debili pompa kullanılarak COP stabilitesinin sağlanması hedeflenmiştir. Tasarım noktasına göre sistem bileşenlerinin maksimum yük değişimleri incelenmiş ve ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a micro scale single stage solar absorption chiller was designed for a laboratory located in Izmir. Firstly, the cooling load calculations were carried out for the worst case scenario of the laboratory. The capacities of the components of the absorption chiller were calculated with respect to design parameters and the estimated cooling load. Sizing of the components was carried out. The required amount of vacuum type solar collectors is calculated for the generator of the LiBr-water absorption chiller. Load variations and utilization ratios were calculated for temperature and irradiance data on hourly basis for the average days of the months in the cooling period. A mathematical model which is implemented in Matlab software was used for calculations. As a result of the study, COP of the absorption chiller was found to be 0.81. A variable flow rate pump is planned to be used in the system to sustain stability of COP. The load differences on the system components with regard to design conditions are also reported.