Radyasyon zırhlanmasında polimer-tungsten bileşik kompozitlerin etkinliğinin test edilmesi
Testing of efficience of polymer - tungsten compound composites in gamma radiation shielding
  1. Tez No: 371339
  2. Yazar: HALE MELİS SOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YURT LAMBRECHT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Nuclear Engineering, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Radyasyon daima doğada var olan ve birlikte yaşadığımız bir olgudur. Radyasyondan korunma üç temel prensibe dayanır. Bunlar zaman, mesafe ve zırhlamadır. Zaman ve mesafe radyasyonla çalışan personelin ve hastaların kendi kendilerine ya da birbirlerinin yardımıyla alabilecekleri önlemlerdir. Fakat zırhlama, personelin ve hastanın çevresindeki imkanlar dahilinde kullanacağı materyale bağlıdır. Bu materyalin ince, kolay şekil alabilen, dayanıklı ve toksik açıdan çevreye ya da kullanıcıya bir zarar sağlamaması, kullanım kolaylığı ve kullanıcıların konforu açısından büyük önem taşır. Bugüne kadar zırhlama materyali olarak genellikle kurşun kullanılmıştır. Nükleer tıpta, radyoloji kliniklerinde, üniversitelerde kısacası insan sağlığına zararlı olabilecek radyasyonun kullanıldığı her yerde kurşundan yapılmış yelekler, bloklar, camlar, kaplar kullanılmaktadır. Radyasyondan korunmak için kullanılan kurşundan yapılmış materyaller çalışanlar için hem çok kalın hem de çok ağır olduğundan koruyucu malzemelerin kullanılmaması gibi ihmalkârlıklara sebep olabilir. Bu ihmalkârlıklar kişinin sağlığı ve yaşam kalitesi açısından birçok risk ve tehdit oluşturmaktadır. Bu olumsuzluklar, zırhlama alanında farklı malzemeler üretilip kullanılması ile ilgili araştırmaların yoğunluk kazanmasına sebep olmuştur. Bu araştırmada yüksek yoğunluklu, ince ve şekil alabilir bir formda, yapısında tungsten karbür tozları ve polimer bulunduran yeni bir malzemenin üretilmesi hedeflenmiştir. Polimere %50, %60, %70, oranlarında tungsten karbür bileşikleri karıştırılarak 50 mm çapında 1 mm ve 2 mm kalınlıklarında diskler elde edilip bu disklerin 241Am, 137Cs, 131I gama kaynaklarına karşı durduruculuğu Geiger-Müller dedektörü kullanılarak test edilmiştir. Çalışma sonucunda durduruculuğu en iyi olan oran saptanmıştır. 2 mm kalınlıkta %70 oranında tungsten karbür içeren diskin 137Cs kaynağı karşısında en yüksek zırhlama verimine ulaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Radiation is a fact that always exists in nature and the thing we have been lived with. Protection of radiation depends on three basic principle. These are time, distance and shielding. Time and distance are preventions which is taken by patients and staff in radiation area on their own or with the help of each other. But shielding depends on material that is used within bounds of posibilities around patients and staff. Being thin, flexible, durable, enviromental friendly and non-toxic material is important for ease of use and comfort of uses. Lead is generally used as a shielding material by this time. The materials are made of lead like vests, blocks, pane of glasses and containers are used in nuclear medicine, radiology clinics and universities. The materials including lead for radiation protection could cause negligences because of their thickneses and weightness. These negigences generate quite a few risk and threat for health and life quality of a person. These negations cause associated researches about uses different materials for shielding. The aim of this study is to product a new material that includes polymer and tungsten carbide powder in its structure, which should has high density and its form should be slim and elastic. Discs were manufactured by mixing polymer material and 50%, 60%, 70% tungsten carbide. Their diameters are 50 mm and 1 mm, 2 mm thickness. Absorption characteristics of these disks against to gamma sources ( 241Am, 137Cs, 131I ) were measured with Geiger-Müller dedector. Evaluation result of data, optimum % shielding effect of disc was determined in the metal ratio of diskcs. The disc has 2 mm tickness and contain 70% tungsten carbide reached. It is observed that the highest shielding efficiency against source of 137Cs.