Glisilglisin bağlı [18F]FDG ile glisilglisin bağlı 99mTc(CO3)+ sentezi ve biyolojik davranışlarının in-vivo karşılaştırılması
Synthesis of glycylglycine conjugated with [18F]FDG glycylglycine conjugated with 99mTc(CO3)+ and biological behaviour in-vivo comparison
- Tez No: 371340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP TEKSÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde radyoişaretli peptidlerin hedef dokuda görüntüleme ya da tedavi amaçlı kullanılabilmesi giderek önem kazanmaktadır. Pozitron Emisyon Tomografisi(PET) ve Tek Foton Emisyon Bilgisayar Tomografisi(SPECT) radyonüklid kökenli görüntüleme yöntemleridir. [18F]FDG peptidlerin radyoişaretlenmesinde yüksek radyosentez verimi ile PET görüntüleme ajanı olarak önemlidir. SPECT görüntüleme için 99m Tc ile işaretli peptidler birçok hedef organın görüntülenmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu bilgilerin ışığı altında bu doktora tez projesinde bir dipeptid olan glisilglisinin hem [18F]FDG hem de 99mTc(I) trikarbonil koru ile ayrı ayrı radyoişaretlenmesi sağlanarak kalite kontrolleri yapılmıştır. Kalite kontrol çalışmaları ile [18F]FDG-Gly-Gly kompleksinin radyoişaretleme verimi % 98,65±0,35 99mTc(CO)3-Gly-Gly kompleksinin radyoişaretleme verimi ise % 94,69±2,0 olarak bulunmuştur. Radyoişaretli dipeptidin biyolojik davranışları in vivo olarak incelenmiştir. Radyoişaretli dipeptidin deney hayvanları üzerinde etkisi PET ve SPECT görüntüleri alınarak karşılaştırılmıştır. Bunun yanısıra 99mTc(CO)3-Gly-Gly için biyodağılım çalışması gerçekleştirilmiştir. Dinamik görüntülerde her iki radyoişaretli kompleks için böbrek ve mesanede yüksek tutulum gözlenmiş ve vücuttan hem renal hem de hepatobiliar yol ile atıldığı anlaşılmıştır. 99mTc(CO)3-Gly-Gly için biyodağılım sonuçları SPECT görüntüleme ile benzer sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays radiolabeled peptides used for imaging or therapy in the target tissue is becoming increasingly important. Positron Emission Tomography (PET) and Single Photon Emission Computer Tomography (SPECT) are the radionuclide based imaging methods. [18F]FDG is important for radiolabeling of peptides as a PET imaging agent with high efficiency radiosynthesis. Peptides labeled with Tc-99m are widely used for imaging of many target organs with SPECT imaging. In the light of this knowledge, glycylglycine which is a dipeptide was radiolabeled both [18F]FDG and 99mTc (I) tricarbonyl core and their quality controls were performed in this doctoral thesis project. Radiolabeling yield was found as 98,65 % ± 0,35 for [18F] FDG-Gly-Gly complex and 94,69 % ± 2.0 for 99mTc(CO)3-Gly-Gly complex by quality control studies. Biological behavior of radiolabeled dipeptide was examined in vivo. Effect of radiolabeled dipeptide on laboratory animals is compared by taking images with PET and SPECT. Moreover, biodistribution studies were performed for 99mTc(CO)3-Gly-Gly complex. According to dynamic images, high uptake was observed in the kidneys and bladder for both radiolabeled complex and it is understood that excretion from body was both hepatobiliary and renal way. The biodistribution results for 99mTc(CO)3-Gly-Gly were similar with SPECT imaging results.