Information technology marketing
- Tez No: 37134
- Danışmanlar: PROF.DR. MUZAFFER BODUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Geçen son 20 yıl içinde Enformasyon Teknolojisi iş dünyasında birçok önemli değişikliğe sebep olmuştur. Bugün işletmelerin Enformasyon Teknolojisinde yaşanan değişikliklerle sıkı bağlan vardır. İşletmeler rekabet güçlerini koruyacak şekilde yaşayabilmek için Enformasyon Teknolojisini yalandan takip etmek zorundadırlar. Enformasyon Teknolojisi üreticileri pazarlama stratejilerini ve yeni ürün tasarımlarını gerçekleştirirken bu gerçeği önemle dikkate almak durumundadırlar. Oldukça komplex ürünlerin üretildiği ve üretim alanlarının heba olmaması gerektiği bu endüstride ürün tasarımlan ve pazarlama politikalar saptanırken müşterilerin işletme ihtiyaçları, stratejileri ve gelecek planlan çok iyi anlaşılmalıdır. Bu tezde Enformasyon Teknolojisi - İşletme bağlantılar incelenmiş ve Enformasyon Teknolojisi Pazarlamacılarının müşterilere nasıl yaklaşması gerektiği konusunda önerilerde bulunulmuştur. Teknoloji yapımında ve seçiminde önemli olan faktörler, organizasyonel psikoloji ile beraber incelenerek 30 adet üretim yapan şirket üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırmanın sonuçlan Türkiye ve Dünya enformasyon teknolojisi piyasasına göre yorumlanmıştır. Bu çalışmanın, Enformasyon Teknolojisi kullanıcılar ve pazarlamacılar için değerli bilgiler sunacağını umut edilmektedir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Information Technology (IT) has changed many aspects of business environments for the last 20 years. Today, many businesses have tight bonds to the developments in the IT industry and they should follow IT developments to profitably stay in their competitive environments. This fact should be understood well by the IT vendors so that their marketing directions are better set out, their products are more preferred and thus their existence in the market is more guaranteed. Marketing policies should always consider in depth understanding of customer needs and their strategies. Otherwise, very complex production facilities can be easily wasteful. This thesis investigates where IT - business connections are and how IT vendors should approach to their customers in today's highly competitive IT market. Combined with the physiology of the buying organizations, the factors affecting the IT investment decisions and IT selection criterion are investigated with a research over 30 manufacturing companies. And some valuable conclusions have been made for Turkish IT market as well as general IT industry. It is hoped that this study will provide valuable information for IT users as well as IT selling companies.