Fabrikalarda bakım-onarım maliyetlerinin minimizasyonu
Montanence cost minimization in plants
  1. Tez No: 2600
  2. Yazar: MAHMUT FARUK ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN OKKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Ill FABRİKALARDA BAKIM-ONARIM MALİYETLERİNİN MÎNÎMÎZASYONü (Yüksek Lisans Tezi) / Mahmut Faruk ÜNAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSÎTÜTÜSÜ Ekim 1987 ÖZET Bakım-onarım özellikle üretim işletmelerinde üretim planlaması, f inansal planlama ve pazarlama fonksiyonları nı direk ilgilendiren bir konudur. İşletmenin istikrara ulaşması maliyetlerin minimizasyonu ve piyasadaki itiba rının korunması iyi planlanmış bakım-onarım fonksiyonu ile mümkündür. Ülkemizde 1984 yılı rakamlarına göre yapılan bir araş tırmada bakım-onarıma önem verilmemesi nedeniyle ortaya çıkan üretim kaybı % 5-12 arasında olduğu ifade edilmek tedir. Üretim kaybı 1984 yılı fiyatları ile 1 trilyonu aşmaktadır. Bu nedenle üretim işletmelerinde bakım-onarımla ilgi li olarak yapılan çalışmalarda öncelikle bakım-onarım konusunun önemi ve gereğine yönetimin inanması, iyi bir bakım-onarım bilgi sistemi ve kalifiye bakım-onarım ele manlarına ihtiyaç vardır. Bu üç önemli faktörün bir ara ya gelmesi yapılacak çalışmaları verimli hale getirecektir.IV Yani işletmelerde plan ve programların ışığı altında ko ruyucu bakıma geçilmesi işletmeyi tüm üretim fonksiyon ları açısından rahatlatacağı açıktır. İşletmenin cesame tinin artmasıyla koruyucu bakıma geçmek bir mecburiyet halini almaktadır. Bakım, çalışmalarının verimli olması milli ekonomiye üretim açısından büyük katkıda bulunarak ve maliyetlerde bir azalma meydana getirecektir.
Özet (Çeviri)
V MANTANENCE COST MINIMIZATIOX IN PLANTS (M.Sc. Thesis) Mahmut Faruk ÜNAL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 1987 ABSTRACT Maintenace, especially in plants has a direct relation with production planning, financial planning and marketing functions. To maintion consistancy within the plant is possible by cost minimization and a well planed maintenance function in order to be held in eastern in the market According the figures of survey done in 1984 in Turkey, the production loss due to insufficient maintenance is between 5-12 %. Hence in the studies concerning maintenance in the management primarly has to believe in the importence and necessity of maintenance also a good maintance information system and skilled maintenance personnel are needed. The unity of these three important factors will make the studies more productive. So, it is obvious that all production functions of the plant will work better if a preventive maintenance function is established 3m the light of the plans and programs. The Larger the plans,VI the more is the necessity of establish maintenance. When the maintenance studies- are more efficient their contrubition to the national economy from production point of wiew will be great and there will be a decrease in costs.