A Study on corporate debt rating
- Tez No: 37135
- Danışmanlar: PROF.DR. NURİ UMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu çalışmada uluslararası para piyasalarında yapılan bono ihraçlarında uygulanan kredi notu değerlendirmesi methodolojileri devlet, kamu kuruluşları ve şirketler bazında araştırılmıştır. Firmalara uygulanan kredi notu değerlendirmesi Arçelik A.Ş. firmasına uygulanmıştır. Verilen kredi notu ihraççınm çıkarılan bonoyla ilgili güvenilirliğini ölçmektedir. Değerlendirmede kulllanılan mali oranları hesaplamak için Arçelik A.Ş.'nin 1987-1992 yılları arasıdaki bilançoları, gelir tabloları ve kaynak kullanım tabloları kullanılmıştır. Yapılan mali ve sektörel analizlerden sonra Arçelik A.Ş. firmasına bir kredi notu verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, the debt rating methodologies for different issuers; country, state enterprise and corporate, are investigated using the criteria of Standard & Poor's. Debt rating, which is the current assessment of creditworthiness of an issuer with respect to a specific obligation, is applied to Arçelik A.Ş.. Balance sheet, income statement and sources and uses of funds data for 5-year period from 1987 to 1992 are used to calculate the financial ratios, which are extensively used to reach the decision. This financial analysis is combined with business analysis in order to get the credit rating. IV