CdTe/CdSe kuantum dotlarının Tc-99m ile radyoişaretlenerek tahribatsız muayene yöntemi olarak kullanılabilirliğinin incelenmesi
The analysis of Tc-99m radiolabeled CdTe/CdSe quantum dots' usability as non-destructive testing methods
- Tez No: 371341
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP TEKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezde endüstriyel alanda malzemelerin tahribatsız muayenesinde kullanılabilecek radyoişaretli CdTe/CdSe kuantum dot (QD)ların hasarlı malzeme üzerindeki davranışı incelenmiştir. Bu çalışmada konvensiyonel bir metot ile sentezlenen CdTe kabuk üzeri CdSe kaplandıktan sonra elde edilen CdTe/CdSe QDot(QD), SEM (Taramalı Elektron Mikroskop) ve floresan mikroskopu ile karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. 99mTc ile yüksek verimle radyoişaretlenmesi gerçekleştirilen CdTe/CdSe QD' ların kalite kontrolleri Yüksek Performanslı Sıvı Radyokromatografisi (HPLRC) ve İnce Tabaka Radyokromatografisi (TLRC) ile yapılmıştır. Yüzey hataları önceden penetran testiyle belirlenen hasarlı malzeme üzerinde radyoişaretli QD' lar ile uygulamalar yapılmış ve yüzeydeki tutulumlarının çok yüksek olduğu gözlenmiştir. Yapılan deneyler sonucu kolay hazırlanabilen, yüksek kararlılıktaki 99mTc işaretli CdTe/CdSe QD' ların tahribatsız muayene alanında yeni bir bakış açısı ve yeni uygulama alanları açabileceğini düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the behaviour of radiolabeled CdTe/CdSe Quantum Dots (QD) on damaged material, which can be used upon material as non-destructive testing in industry, is studied. In this study,CdTe/CdSe QDot(QD) which is obtained by covering the outer covering of CdTe core prepared by a conventional method with CdSe , is characterized by SEM (Scanning Electron Microscopy) and Flourescent Microscope. Quality controls of CdTe/CdSe QDot(QD) which is radiolabeled with 99mTc that has an efficiency up to %100 is performed with High Performance Liquid Chromatography (HPLC) and Thin Layer Radio Chromatography (TLRC). Applications upon damaged material, surface defects of which are known due to the previously performed penetrant test, have been done and it has been observed that surface adhesion is very high. As a result of the experiments carried out, it is considered that 99mTc labeled CdTe/CdSe QDots that are easily prepared and have high stability bring a new perspective to non-destructive testing and can open up new application fields.